Sektorkolejowy » Powołano nowy, dwuosobowy zarząd MPK Wrocław

Powołano nowy, dwuosobowy zarząd MPK Wrocław

pzez Damian

W poniedziałek 6 marca br. Rada Nadzorcza Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu powołała nowy zarząd spółki. Prezesem wrocławskiego MPK został Witold Woźny, który do tej pory był dyrektorem ds. korporacyjnych i prokurentem. Na nowym stanowisku zastąpił Krzysztofa Balawejdera, który nagle zmarł 19 stycznia br. Wiceprezesem został Przemysław Nowicki.

Po śmierci Krzysztofa Balawejdera byłego prezesa MPK Wrocław spółką zarządzał Marcin Urban, przewodniczący rady nadzorczej i jednocześnie skarbnik miejski.

Nowy prezes MPK Wrocław – kim jest i jakie ma plany na rozwój spółki?

Witold Woźny urodził się w 1980 r., jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku politologia oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku audyt wewnętrzny i kontrola zarządcza. Ponadto uzyskał tytuł  Master of Business Administration (MBA). Nowy prezes wrocławskiego MPK zdobywał zarówno w Polsce, jak i za granicami naszego kraju. Pracował m.in. jako w przedsiębiorstwie, które specjalizowało się w produkcji żywność w Londynie. Witold Woźny zdobył duże doświadczenie w zakresie realizowania inwestycji oraz zadań, które są finansowane ze środków Unii Europejskiej, a także krajowych.

„Witold Woźny, dzięki wszechstronnemu wykształceniu, jak i znajomości firmy – jej silnych i słabych stron – gwarantuje kontynuację zmian rozpoczętych w MPK przez Krzysztofa Balawejdera. Jestem przekonany, że oddajemy spółkę w najlepsze ręce – człowieka z MPK, a jednocześnie bardzo rzetelnego, gwarantującego najwyższą jakość zarządczą menadżera” – podkreślił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

„Krzysiek [Krzysztof Balawejder – przyp. red.] zawsze podkreślał, że pracownicy MPK to drużyna, odbywa się tu sztafeta pokoleń, która przekazuje sobie wiedzę, doświadczenie i pasję do tej pracy. Chcemy ten klimat utrzymać, wzmacniać. Między innymi stąd taki wybór nowych władz MPK” – dodał Jacek Sutryk.

Zbierane latami unikalne doświadczenie oraz obowiązki, które pełnił w ostatnim czasie, świadczą o fakcie, iż Witold Woźny jest odpowiednim kandydatem na stanowisko prezesa MPK Wrocław. Aktywne uczestnictwo we wszystkich kluczowych zadaniach realizowanych przez spółkę w ostatnich latach m.in. w zakresie modernizacji i wymiany taboru wrocławskiego przewoźnika oraz remontu infrastruktury w ramach programu TORYwolucja było dodatkowym atutem. Staż pracy Witolda Woźnego w MPK Wrocław wynosi już 8 lat.

„W 2022 roku autobusy MPK przejechały niemal 30 milionów kilometrów, tramwaje 14 milionów. W tym roku w związku z otwarciem tras przez Popowice i na Nowy Dwór dojdzie kolejnych 3 miliony wozo- i pociągo-kilometrów. MPK jest rozpędzonym pojazdem, cieszymy się, że ten pojazd jedzie coraz szybciej, notując coraz mniej wykolejeń – w ubiegłym roku było ich 27. Do grudnia 2023 zakończymy modernizację Zajezdni Tramwajowych Borek i Gaj. Borek remontujemy obecnie i przebudowujemy na jej terenie układ torowy, dodając 2 km torów. W tym roku pojawią się nie tylko nowe autobusy elektryczne we Wrocławiu, których 13 sztuk będzie obsługiwać linię K. Odbierzemy także kolejne nowe tramwaje z poznańskiego Modertransu” – powiedział Witold Woźny, nowy prezes MPK Wrocław.

Nowoczesne tramwaje i modernizacja infrastruktury tramwajowej

Ponadto poinformował, że na wrocławskich ulicach można spodziewać się zupełnie nowych modeli tramwajów np. pierwsze pojazdy nowego typu, które wyprodukuje Pesa Bydgoszcz. Sumarycznie w tym roku oraz w kolejnych latach park taborowy MPK Wrocław ma zostać zasilony nowoczesnym sprzętem w pokaźnej ilości  tj. 24 szt. + 16 szt. w ramach prawa opcji.

Należy podkreślić, że Witold Woźny zamierza kontynuować działania związane z modernizacją torowisk w ramach programu TORYwolucja. Zgodnie ze złożonymi deklaracjami mieszkańcy Wrocławia mogą spodziewać się remontów m.in.:

  • placu Powstańców Warszawy na Nadodrzu
  • ul. Małachowskiego
  • ul. Legnickiej (w okresie wakacyjnym)

Wiceprezes Przemysław Nowicki: „zabieram głos w ważnych społecznie sprawach, jestem zaangażowany w budowanie tożsamości Wrocławia”

Powołany na stanowisko wiceprezesa MPK Wrocław Przemysław Nowicki (ur. 1984) to ekspert z zakresu marketingu i transportu. Ukończył Wydział Ekonomiczno-Menadżerski w Wyższej Szkole Handlowej i również może pochwalić się tytułem MBA. Na przestrzeni lat m.in. był prezesem PKS-Tour S.A. Ponadto współpracował ze śp. Krzysztofem Balawejderem jeszcze w trakcie pracy w przedsiębiorstwie Polbus-PKS np. na stanowisku dyrektora działu przewozów. W 2019 r. przeszedł do MPK Wrocław, gdzie został zastępcą dyrektora ds. korporacyjnych.

„MPK to trzy modernizowane zajezdnie tramwajowe i jedna nowoczesna zajezdnia autobusowa. Realizujemy codziennie 530 tysięcy podróży pasażerskich. Dziś w MPK pracuje 2813 osób w tym ponad dwa tysiące motorniczych i kierowców, reszta z naszej drużyny między innymi 700 osób pracowników warsztatów i służby obsługi pojazdów oraz administracji. Do naszej drużyny – w której wciąż mamy wakaty i zapraszamy – w ciągu roku dołączyło 49 kierowców i motorniczych z Ukrainy” – zaznaczył Przemysław Nowicki, nowy wiceprezes MPK Wrocław.

Podczas spotkania z mediami stanowczo podkreślił, iż: „zabierał i zabiera głos w ważnych społecznie sprawach – stąd ukraińskie flagi na tramwajach, zaangażowanie w akcje krwiodawstwa, wymiany pieców, budowania tożsamości Wrocławia”. Działania te zamierza kontynuować. Wrocławski przewoźnik zapewnił, że w maju br. zorganizowane zostanie spotkanie z mieszkańcami stolicy Dolnego Śląska – przy okazji przejęcia wybudowanej trasy przez Popowice.

O MPK Wrocław pisaliśmy m.in. TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. MPK Wrocław

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz