Sektorkolejowy » Powiększone pociągi Flirt3 od poniedziałku na torach ŁKA

Powiększone pociągi Flirt3 od poniedziałku na torach ŁKA

pzez Adrian

Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) ogłosiła, że pierwszy z 10 rozbudowanych pociągów Flirt3 w poniedziałek (15 listopada) pojawi się na trasach województwa łódzkiego. Pierwsza podróż przebudowanego pociągu została zaplanowana na godz. 15:06 z Łodzi Fabrycznej do Skierniewic. Natomiast od godz. 12:00 możliwe będzie obejrzenie pojazdu na dworcu.

Rozbudowa 10 dwuczłonowych elektrycznych pociągów

W 2019 r. Łódzka Kolej Aglomeracyjna podpisała z firmą Stadler Polska umowę na rozbudowę 10 dwuczłonowych elektrycznych pociągów typu Flirt o trzeci człon. Taka operacja umożliwia zwiększenie liczby miejsc siedzących w pojeździe ze 120 do 186. Jak podkreśla ŁKA, jest to niezbędne ze względu na rosnącą liczbę pasażerów.

Umowa ze Stadlerem uzupełnienie pojazdów o środkowy, fabrycznie nowy człon, mierzący 16 m. Po jego dodaniu cały rozbudowany pociąg osiąga blisko 64 m długości. Nowy człon z dwoma parami drzwi mieści 66 miejsc siedzących. Jest też wyposażony w klimatyzację, wifi, gniazdka elektryczne oraz urządzenia bezpieczeństwa, zgodnie ze standardem tego modelu.

Wartość przedsięwzięcia to ponad 68,48 mln zł, a kwota dofinansowania unijnego wynosi ponad 47,45 mln zł. W ramach umowy wykonawca zobowiązał się również do utrzymywania pojazdów do 2029 r.

Zespoły trakcyjne typu Flirt oparte są na systemie modułowym. Każdy z nich można dopasować do aktualnych wymogów przewoźników. Produkowane Flirty mają od dwóch do ośmiu członów z liczbą miejsc siedzących od 120 do 488. Możliwe jest jednak, co pokazuje łódzki przykład, rozbudowanie użytkowanych składów o kolejne sekcje.

Autor: Agata Sumara
Fot. Łódzka Kolej Aglomeracyjna / facebook

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz