Sektorkolejowy » Polregio z porozumieniem w warmińsko-mazurskim

Polregio z porozumieniem w warmińsko-mazurskim

pzez Damian

Polregio S.A. zawarło ze Stroną Społeczną porozumienie wprowadzające 800 zł brutto podwyżki wynagrodzenia w uposażeniu zasadniczym dla wszystkich pracowników warmińsko-mazurskiego zakładu Spółki. Zgodę na podwyżki wyraził Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Podpisanie dokumentu jest konsekwencją uzgodnień pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem Polregio z 25 września. Dzięki porozumieniu pasażerowie Polregio w województwie warmińsko-mazurskim będą mieli zapewnioną ciągłość przewozów kolejowych. 

Zgodnie z propozycją zarządu Polregio, podwyżki wynagrodzeń zostaną sfinansowane z rosnących przychodów ze sprzedaży biletów. Tylko w pierwszej połowie roku pociągami Polregio w całej Polsce przejechało o 8 mln pasażerów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. 

– Cieszę się, że udało nam się dojść do porozumienia, bo dzięki temu będziemy mogli zapewnić nieprzerwane świadczenie usług kolejowych dla naszych pasażerów. Z drugiej strony, pracownicy za swoją ciężką pracę i dobre wyniki otrzymają zasłużone podwyżki – mówi Adam Pawlik, prezes zarządu Polregio S.A. 

2023 r. jest rekordowy dla Polregio pod względem liczby przewiezionych pasażerów, co przekłada się na wzrost środków ze sprzedaży biletów w stosunku do planów. Dlatego zarząd Spółki zaproponował organizatorom transportu, czyli poszczególnym Marszałkom województw, sfinansowanie podwyżek z dodatkowych przychodów. Pozwoliło to wyjść naprzeciw oczekiwaniom Strony Społecznej, a z drugiej strony umożliwiło organizatorom transportu znalezienie źródła sfinansowania podwyżek, które nie obciążało budżetów samorządowych. 

W chwili obecnej jedynym organizatorem transportu, który nie wyraził zgody na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników, jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Oznacza to, że w tym województwie realna jest groźba strajku pracowników zachodniopomorskiego zakładu Spółki, który związki zawodowe, w wyniku przeprowadzonych mediacji i referendum strajkowego zaplanowały na 10 października. Na 4 października o godz. 13 zaplanowana jest również pikieta pod siedzibą Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. 

Zarząd Polregio prowadzi wszelkie działania, żeby do strajku w województwie zachodniopomorskim nie doszło i jest otwarty na podpisanie porozumienia z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego na takich samych zasadach, jak w pozostałych 14 województwach, na terenie których spółka realizuje przewozy pasażerskie. 

Źródło: Polregio

Zobacz również:

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz