Sektorkolejowy » Polregio wygrało przetarg na obsługę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Polregio wygrało przetarg na obsługę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

pzez Adrian

Zarząd województwa pomorskiego zatwierdził wyniki postępowania przetargowego dotyczącego realizacji przewozów pasażerskich na liniach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Po ponad 7 latach z torów, które łączą Kościerzynę i Kartuzy przez port lotniczy znika Szybka Kolej Miejska, która nie wzięła udziału w przetargu.

W ostatnim dniu postępowania przetargowego na obsługę trasy PKM – 14 listopada br. wpłynęła jedna oferta od spółki Polregio. Jej wartość to 187 815 061,93 zł. Suma ta, nie przekraczała budżetu zamawiającego, który wynosił 199 400 400 zł, zatem wynik przetargu zatwierdzono kolejnego dnia.

„Umowa, która będzie podpisana z nowo wybranym przewoźnikiem, przewiduje uruchamianie 82 pociągów w weekendy i święta oraz 97 w dni powszednie” – poinformował Michał Piotrowski, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego.

Spólka Polregio do końca 2026 r. będzie obsługiwała następujące połączenia:

  • Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Port Lotniczy – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna
  • Kościerzyna – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna
  • Kościerzyna – Gdańsk Port Lotniczy – Gdańsk Wrzeszcz – Sopot – Gdynia Główna
  • Kartuzy – Gdańsk Port Lotniczy – Gdańsk Wrzeszcz

Przewoźnik rozpocznie realizowanie przewozów pasażerskich na wskazanych liniach 11 grudnia 2022 r. Samorząd województwa pomorskiego udostępni Polregio na zasadach dzierżawy 13 pociągów – 8 trójczłonowych oraz 5 dwuczłonowych.

Warto przypomnieć, że od uruchomienia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (w 2015 r.) jej przewoźnikiem była PKP Szybka Kolej Miejska, która nie zdecydowała się na przystąpienie do szybko ogłoszonego, drugiego już przetargu na PKM.

Autor: Damian Malesza
Fot. Materiały własne

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz