Sektorkolejowy » Podpisano umowę na prace projektowe stacji kolejowych Rail Baltica w Estonii

Podpisano umowę na prace projektowe stacji kolejowych Rail Baltica w Estonii

pzez Damian

Rail Baltic Estonia, krajowy organ wykonawczy globalnego projektu Rail Baltica w Estonii, podpisał umowę z hiszpańską firmą „Ardanuy Ingeneria” S.A. na prace projektowe stacji kolejowych Rail Baltica w okręgach Harju i Pärnu.

Zakres umowy obejmuje zaprojektowanie peronów, wiaduktów i przejść podziemnych, terenów zewnętrznych, parkingów i dróg dojazdowych stacji kolejowych Rail Baltica w okręgach Harju i Pärnu.

„W przypadku przejść między budynkami stacji i peronami zostaną wykorzystane gotowe rozwiązania standardowe, które są częścią istniejącego projektu stacji regionalnej Raplamaa i zostaną zaadoptowane do warunków lokalnych” – wyjaśnił Rauno Lee, starszy kierownik projektu w Rail Baltic Estonia.

„Ardanuy Ingeneria” S.A. będzie nadzorować projektowanie dla siedmiu stacji regionalnych linii głównej Rail Baltica w Estonii (przystanki Assaku, Luige, Saku i Kurtna w okręgu Harju oraz Kaisma, Tootsi i Urge w okręgu Pärnu). Zgodnie z umową, prace projektowe zaplanowano na okres pięciu miesięcy, a dodatkowe trzy miesiące przewidziano na złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Całkowity koszt kontraktu projektowego wynosi 368 000 euro netto.

Planuje się, że obiekty kolejowe związane z dworcami regionalnymi będą budowane równocześnie z budową linii głównej, natomiast budowa obiektów usługowych (np. budynków, terenów zewnętrznych) rozpocznie się bezpośrednio przed rozpoczęciem eksploatacji kolei.

Zgodnie z planem operacyjnym Rail Baltica, pociągi regionalne będą kursować z Tallina do Rygi i będą miały 13 przystanków w Estonii: Assaku, Luige, Saku, Kurtna, Kohila, Rapla, Järvakandi, Kaisma, Tootsi, Urge, Surju i Häädemeeste. Oprócz lokalnych przystanków, w mieście Pärnu planowany jest Międzynarodowy Terminal Pasażerski.

O przetargu na drugi odcinek Rail Baltica w Estonii pisaliśmy tutaj.

Źródło: railbaltica.org

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz