Sektorkolejowy » Podkarpackie: Rusza budowa nowego przystanku Chorzelów Południowy

Podkarpackie: Rusza budowa nowego przystanku Chorzelów Południowy

pzez Damian

Dodatkowe miejsca zatrzymywania się pociągów na linii nr 25 Dębica – Mielec – Padew zwiększą dostępność i ułatwią mieszkańcom komunikację. Rusza budowa nowego przystanku Chorzelów Południowy, w realizacji jest nowy obiekt Mielec Południowy. Inwestycje PLK SA za ponad 5 mln zł prowadzone są w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

28 kwietnia rozpoczną się prace przy budowie nowego przystanku Chorzelów Południowy. Jego lokalizację na linii między Mielcem a Padwią zaplanowano w ciągu drogi gminnej Chorzelów – Szkotnia, przy przejeździe kolejowo-drogowym. W marcu, na tej samej linii kolejowej, ruszyły również roboty budowlane w zakresie obiektu Mielec Południowy.

Dodatkowe punkty dostępu do kolei spełnią oczekiwania mieszkańców, zwiększą możliwości podróży. Codzienne dojazdy do pracy, szkoły, a także okazjonalne staną się łatwiejsze. Udogodnienia komunikacyjne sprzyjają poprawie warunków życia. Dostępność i komfort przekłada się na zwiększenie zainteresowania koleją. A to oznacza odciążenie dróg i korzyść dla środowiska.

Na nowym przystanku Chorzelów Południowy, podobnie jak w Mielcu Południowym, będzie wysoki peron, ułatwiający podróżnym wsiadanie do pociągów. Komfort zapewnią wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz odpowiednie oznakowanie. Pomocna w dostępie do pociągów osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się będzie pochylnia. Dla podróżnych niewidomych i niedowidzących przewidziano także ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a.

Budowę dodatkowych obiektów obsługi podróżnych Chorzelów Południowy i Mielec Południowy, na linii nr 25 Dębica – Mielec – Padew zaplanowano w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Zakończenie prac przewidziane jest w trzecim kwartale 2023 r.

Zmiany w organizacji ruchu podczas prac

Realizacja robót przy budowie nowego przystanku Chorzelów Południowy wymaga zmian w rozkładzie jazdy pociągów.

Od 28 kwietnia do 10 czerwca br. obowiązywała będzie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Mielec – Padew. Zmiany zostały uwzględnione w korekcie rozkładu jazdy, zaplanowanej od 12 marca br. Informacje o rozkładzie są dostępne m.in. w aplikacji internetowej: portalpasazera.pl oraz na stronie przewoźnika.

Rządowy Program dla województwa podkarpackiego

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. W województwie podkarpackim Rządowy Program obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec, Chorzelów, Zaklików. Realizowane są już umowy na zaprojektowanie i wykonanie prac dla 8 zadań.

Źródło: PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz