Sektorkolejowy » Pociągi znów pojadą do Zegrza Południowego po 28 latach przerwy

Pociągi znów pojadą do Zegrza Południowego po 28 latach przerwy

pzez Adrian

Powrót połączenia kolejowego do Zegrza

Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. po długiej przerwie pojawi się możliwość podróży pociągiem Zegrza Południowego. Obecnie trwa budowa toru pomiędzy Zegrzem Południowym a Wieliszewem. Z rezultatów inwestycji skorzystają okoliczni mieszkańcy, gdyż zyskają oni dodatkową możliwość dojazdu do pracy czy też szkoły. Ponadto przywracane połączenie kolejowe umożliwi łatwy dojazd nad Jezioro Zegrzyńskie.

Stacja kolejowa Zegrze Południowe

Stacja Zegrze Południowe zostanie przystosowana do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone, gdyż pojawią się tam m.in. specjalne linie naprowadzające, które ułatwią przemieszczanie się osób niewidomych i niedowidzących. Ponadto stacja zostanie wyposażona m.in. w:

  • wydajne oświetlenie
  • ławki
  • czytelne oznakowanie
  • wiaty
  • gabloty informacyjne

Obecnie na trwa budowa dwóch nowych peronów, pojawiły się już fundamenty.

Kolej stanie się dostępniejsza dzięki nowemu przystankowi

Na trasie Zegrze Południowe – Wieliszew pojawi się nowy przystanek kolejowy – Wieliszew Centrum, co sprawi, że podróżujący pociągami zyskają lepszy dostęp do kolei. Przystanek zostaje umiejscowiony w okolicy skrzyżowania ul. Modlińskiej (DW631) z linią kolejową nr 28. Dojście do przystanku zostanie zaadaptowane do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone. Warto dodać, że przejazd kolejowo-drogowy będzie bezpieczniejszy, gdyż przejdzie on przebudowę oraz zostanie wyposażony w rogatki i sygnalizatory.

Prace przy torach i sieci trakcyjnej

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykonawca inwestycji zajmuje się przygotowaniem terenu, na którym znajdzie się nowy tor. Kolejny etap prac obejmie ułożenie podkładów oraz szyn kolejowych. Trwa montaż fundamentów słupów sieci trakcyjnej. Ponadto przy linii są układane kable potrzebne do funkcjonowania urządzeń, które są odpowiedzialne za sterowanie ruchem kolejowym.

Zakres prac budowlanych w ramach tego przedsięwzięcia obejmuje także montaż rozjazdów oraz sieci trakcyjnej. Prowadzenie ruchu pociągów odbędzie się z wykorzystaniem nowoczesnego systemu sterowania.

Efekty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Po zakończeniu wszystkich prac w ramach inwestycji PKP PLK na odcinku pomiędzy Zegrzem Południowym a Wieliszewem pociągi mają podróżować tamtędy z prędkością sięgającą 80 km/h. Przejazd na tej trasie ma zająć około 4 minuty. Inwestycja realizowana na linii kolejowej nr 28 pozwoli na zwiększenie atrakcyjności tego regionu. Kolei w północnej części województwa mazowieckiego stanie się bardziej dostępna.

Finansowanie i koszt inwestycji

Koszt przedsięwzięcia PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. pt. „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” to 45 mln zł netto. Projekt jest współfinansowany w 80% ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Inwestycja jest realizowana w systemie „projektuj i buduj”. Zgodnie z planem wszystkie zadania w ramach tego przedsięwzięcia mają zostać zakończone w IV kwartale 2022 roku.

O innych inwestycjach realizowanych w systemie „projektuj i buduj” pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz