Sektorkolejowy » Po wakacjach modernizacja szlaku kolejowego do Zakopanego zostanie wznowiona

Po wakacjach modernizacja szlaku kolejowego do Zakopanego zostanie wznowiona

pzez Damian

Od 1 września, po korekcie rozkładu jazdy pociągów (pisaliśmy o tym tutaj), za składy PKP Intercity oraz Polregio w relacjach dalekobieżnych i regionalnych do stolicy Tatr, wyjadą autobusy komunikacji zastępczej. Wynika to z kolejnego etapu remontu drogi szynowej prowadzącej do Zakopanego. Po zakończeniu sezonu urlopowego wracają prace modernizacyjne na liniach kolejowych nr 97, 98 i 99 na trasie Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane.

Remont kolejowej „zakopianki” trwa od 2017 roku. Linia otwierana jest tylko podczas sezonu turystycznego. Pasażerowie jadący na Podhale korzystali już z 17 dostosowanych do aktualnych wytycznych peronów na stacjach i przystankach w miejscowościach: Rzozdów, Radziszów, Radziszów Centrum, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów, Sucha Beskidzka, Jordanów, Raba Wyżna, Sieniawa, Pyzówka, Lasek i Nowy Targ.

Cele inwestycji PLK na liniach do Zakopanego

Skrócenie czasu podróżowania, zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa oraz dostępności do kolei,  to najważniejsze cele inwestycji PLK na liniach do stolicy Tatr. Choć na realizację projektu przeznaczono ponad 1,1 mld zł. netto, trwające od kilku lat remonty nie wpłynęły jak dotąd na skrócenie czasu podróży. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Modernizacja szlaku kolejowego z Krakowa do Zakopanego obejmie łącznie ponad 116 km torów, kilkunastu stacji i przystanków, przebudowę lub rewitalizację wielu mostów czy wiaduktów. Po wakacjach prace będą kontynuowane. Ponadto w Chabówce ma powstać specjalna łącznica, dzięki której pociągi nie będą musiały zmieniać kierunku jazdy. Zarządca infrastruktury PKP PLK S.A. zapowiada zakończenie wszelkich prac w 2023 roku.

Autor: Jan Bury
Fot. Jan Byczkowski

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

Zouave 31 sierpnia 2021 - 20:41

Sama łącznica w Suchej to zysk ok 20 minut.

Odpowiedz

Zostaw komentarz