Sektorkolejowy » PKP PLK zapowiada przetargi kolejowe o wartości 11–12 mld zł

PKP PLK zapowiada przetargi kolejowe o wartości 11–12 mld zł

pzez Adrian

W przyszłym roku PKP PLK S.A. ma ogłosić przetargi o wartości nawet 12 mld zł. Będzie to jednak możliwe po zatwierdzeniu planów finansowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz nowej perspektywy unijnej na lata 2021–2027. Aktualnie w trybie przetargowym znajdują się zadania o łącznej wartości około 2,5 mld zł.

Jesteśmy przygotowani do ogłoszenia nowych przetargów w przypadku zatwierdzenia planów finansowych w ramach KPO i nowej perspektywy. Mamy gotowe dokumentacje dla planowanych inwestycji. W 2022 r. planujemy wszcząć postępowania na kwotę szacunkową około 11–12 mld zł. Dodatkowo w 2022 r. w ramach KPK planujemy nakłady na poziomie ponad 14 mld zł” – powiedział prezes PKP PLK, Ireneusz Merchel.

Dodał, że prace nad przygotowaniem projektów, które mają być realizowane z nowej perspektywy unijnej na lata 2021–2027 trwają od kilku lat i obejmują opracowanie dokumentacji studialnych i projektowych. Jak podkreślił Merchel, „ich realizację PLK rozpoczęły jeszcze zanim pojawiły się pierwsze doniesienia o wielkości budżetu unijnego i krajowego w nowym okresie programowania”.

Wśród głównych założeń w zakresie modernizacji kolei znajdują się: dostosowanie infrastruktury do wymagań sieci bazowej towarowej TEN-T (m.in. przewozy towarowe z wykorzystaniem pociągów o długości min. 740 m przy nacisku 221 kN/oś, pełna elektryfikacja linii wchodzących w skład korytarzy sieci TEN-T, dostosowanie infrastruktury do obsługi pociągów towarowych jeżdżących z prędkością 100 km/godz., wdrożenie systemu ERTMS/ETCS).

W planach jest także m.in. realizacja projektów, których celem jest zwiększenie przepustowości w aglomeracjach miejskich poprzez rozbudowę torowisk do czterech torów, dzięki czemu możliwe będzie oddzielenie ruchu regionalnego, dalekobieżnego i towarowego.

Krajowy Program Kolejowy

W sektorze kolejowym realizowany jest obecnie program inwestycyjny pn. Krajowy Program Kolejowy (KPK). Jego wartość to blisko 77 mld zł. PKP PLK podaje, że około 93% KPK stanowią inwestycje zakończone lub będące w trakcie realizacji.

Ukończone zostały projekty o łącznej wartości 20,4 mld zł, natomiast w trakcie realizacji (na różnym etapie) są zadania, których sumaryczna wartość wynosi 50,8 mld zł. Kolejarze zapewniają, że rozpoczęte prace będą jeszcze realizowane średnio przez 2–3 lat.

Środki finansowe wykorzystywane w tym programie pochodzą zarówno z budżetu unijnego, jak i krajowego. „Na podobnym etapie poprzedniej perspektywy zrealizowano wydatki na poziomie 13,7 mld zł, obecnie inwestycje za około 45 mld zł służą podróżnym i już usprawniły przewóz towarów na ponad 5500 km nowych torów” – czytamy na stronie internetowej spółki.

Wśród efektów realizacji KPK wymieniono m.in.: modernizację i odbudowę około 370 przystanków, budowę ponad 50 nowych przystanków, ponad 500 nowych bezkolizyjnych skrzyżowań i przebudowanych wiaduktów, ponad 2000 zmodernizowanych i wyposażonych w nowe urządzenia przejazdów kolejowo-drogowych, skrócenie czasu przejazdu na modernizowanych trasach regionalnych i dalekobieżnych.

Autor: Agata Sumara
Fot. Jan Bury

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz