Sektorkolejowy » PKP PLK: Wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów

PKP PLK: Wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów

pzez Damian

Od dzisiaj, 11 czerwca wprowadzona została korekta rozkładu jazdy. Po kilkudziesięciu latach znów jedziemy pociągiem z Wieliszewa do Zegrza, z Ostrołęki do Chorzeli. Skrócił się czas podróży m.in. z Warszawy do Radomia i z Krakowa do Bielska – Białej. Wygodniej wsiadamy do pociągów z nowych przystanków i lepiej dostępnych dla wszystkich podróżnych peronów.

Zmiana rozkładu jazdy umożliwia wprowadzenie pociągów wakacyjnych i zapewnia PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. realizację prac m.in. na stacji Warszawa Zachodnia, Olsztyn Główny, które poprawiają komfort, dostępność i bezpieczeństwo podróży koleją. Wakacyjna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 11 czerwca do 2 września.

Po ponad 20 latach wracają pociągi na linie kolejowe

Na Mazowszu po 29 latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przywróciły od 11 czerwca połączenie kolejowe do Zegrza Południowego. Inwestycja umożliwia mieszkańcom podwarszawskich miejscowości bezpośredni dojazd do pracy i szkół w stolicy. Lepszy dostęp do kolei zyskali także mieszkańcy północnej części województwa mazowieckiego. Od niedzieli pociągi jadą z Ostrołęki do Chorzeli. Czas przejazdu na trasie Ostrołęka – Chorzele to około 45 minut.

Na Dolnym Śląsku od 24 czerwca pojedziemy górską trasą ze Świdnicy do Jedliny – Zdroju. Mieszkańcy m.in. Bystrzycy, Lubachowa, Zagórza Śląskiego, Jugowic wsiądą do pociągów z nowych przystanków. Otwarcie trasy ze Świdnicy do Jedliny – Zdroju zapewni dogodny i bezpieczny dojazd koleją do atrakcyjnych turystycznie terenów w rejonie Gór Sowich i Wałbrzyskich. Poprawi się system komunikacji w aglomeracji wałbrzyskiej.

Krótsze podróże

Dzięki wdrożeniu prędkości do 160 km/h, skrócił się czas podróży z Warszawy do Radomia. Podróż na tej trasie jest krótsza o kilkanaście minut, a najkrótszy czas przejazdu między Radomiem a Warszawą Zachodnią wynosi 54 minuty.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły budowę nowej łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej, która od 11 czerwca została oddana do użytkowania. Dzięki inwestycji, sprawniejszy jest ruch kolejowy na trasie łączącej Małopolskę z woj. śląskim. Czas przejazdu między Krakowem a Bielskiem- Białą skrócił się o ponad 10 minut.

Większe możliwości podróży w Krakowie, Podkarpaciu  i w woj. świętokrzyskim

11 czerwca otwarty został trzeci, ostatni most kolejowy nad Wisłą w Krakowie. Oznacza to uruchomienie wszystkich (czterech) torów kolejowych na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów. To bardzo ważny etap największej unijnej inwestycji transportowej w regionie, który pozytywnie wpłynie na możliwości prowadzenia ruchu pociągów na całym Krakowskim Węźle Kolejowym.

W woj. świętokrzyskim od niedzieli po nowej łącznicy Czarnca – Włoszczowa Północ jadą regionalne pociągi pasażerskie – m.in. relacji Skarżysko – Kamienna – Częstochowa i Kielce – Częstochowa. Podróżni wygodnie wsiadają i wysiadają z pociągu ze zmodernizowanego przystanku w Czarncy. Obiekt został dostosowany dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Są na nim pochylnie, ścieżki naprowadzające i oznaczenia w alfabecie Braille’a. Nowy tor między Centralną Magistralą Kolejową, a linią Kielce – Fosowskie daje przewoźnikom możliwości lepszych połączeń m.in. w kierunku Warszawy i Łodzi.

Podróże z nowych i dostępniejszych stacji oraz przystanków

W woj. mazowieckim między Ostrołęką a Chorzelami podróżni korzystają z 4 odbudowanych stacji – w Ostrołęce, Grabowie, Jastrząbce, Chorzelach oraz 5 przebudowanych przystanków – Nowa Wieś Kościelna, Zabiele Wielkie, Parciaki, Olszewka, Raszujka. Pasażerowie korzystają także z nowego przystanku Wieliszew Centrum, a także przebudowanej stacji Zegrze Południowe

Na Podkarpaciu dodatkowe przystanki w aglomeracji rzeszowskiej zwiększają dostęp do kolei. Mieszkańcy Rzeszowa od niedzieli wsiadają do pociągu z nowych obiektów: Rzeszów Centrum, Rzeszów Politechnika, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Pobitno. W ramach budowy Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej od 11 czerwca lepszy dostęp do kolei zapewniąją również nowe przystanki:  Boguchwała Dolna, Głogów Małopolski Niwa, Kolbuszowa Górna.

Wielkopolsce natrasie Wolsztyn – Drzymałowopasażerowie korzystająz nowego przystanku Adamowo. W woj. śląskim od 11 czerwca oddany do użytku został nowy przystanek Koniecpol Centrum wraz z parkingiem, wybudowany z rządowego „Programu Przystankowego”. Wygodniej wsiadamy także z nowego peronu w Goczałkowicach – Zdroju. W woj. warmińsko – mazurskim udostępniony został podróżnym nowy peron na stacji Ełk.

Powrót pociągów na wyremontowane linie

W Małopolsce do Zakopanego od 22 czerwca wracają bezpośrednie połączenia kolejowe m.in. z Krakowa, Warszawy, Szczecina, Poznania i Gdyni. Wygodę w podróży zapewnią lepiej przygotowane dla pasażerów kolejne perony – w Szaflarach i Nowym Targu. Od 15 czerwca na trasę Tarnów – Muszyna powracają pociągi. Prace utrzymaniowe na tej linii zapewnią sprawne i bezpieczne podróże. 

woj. pomorskim od niedzieli znów jedziemy pociągiem na trasie Chojnice-Kościerzyna. Podróżni korzystają z przebudowanych peronów na przystankach Męcikał, Żabno koło Chojnic, Lubnia, Dziemiany Kaszubskie, Kalisz Kaszubski, Brusy, które zostały zmodernizowane ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Zakończenie prac umożliwił od niedzieli powrót pociągów na trasę Łódź – Drzewica. Składy jadą po nowym moście nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim. Będą sprawne połączenia dalekobieżne m.in. Poznań – Kraków, Gdynia – Łódź – Kraków oraz regionalne Łódź – Drzewica.

Wakacyjne wyjazdy i inwestycje

Rozkład jazdy pociągów uwzględnia modernizacje linii, stacji, przystanków w całym kraju. Współpraca zarządcy infrastruktury, przewoźników i wykonawców pozwala na optymalne wykorzystanie sieci kolejowej i uzyskanych efektów prac oraz kontynuowanie inwestycji. Dla wygodnych i atrakcyjnych podróży regionalnych i dalekobieżnych prace realizowane są m.in. na liniach: Poznań – Szczecin, Czyżew – Białystok oraz stacjach Warszawa Zachodnia, Olsztyn Główny.

W stolicy kontynuowana jest przebudowa Warszawy Zachodniej – największej stacji kolejowej w Polsce. By zapewnić sprawne kursowanie pociągów część z nich będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska. Na odcinku Warszawa Wawer – Warszawa Wschodnia rozpocznie się kolejny ważny etap prac. Zaplanowane są zmiany w komunikacji, które zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy.

Źródło: Informacja prasowa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz