Sektorkolejowy » PKP Intercity zwiększa częstotliwość pociągów na wakacje

PKP Intercity zwiększa częstotliwość pociągów na wakacje

pzez Damian

Na okres letni PKP Intercity rozszerzyło dotychczasową ofertę o dodatkowe połączenia w szczytach komunikacyjnych i na najbardziej popularnych kierunkach. Pasażerowie, którzy wybiorą kolej, by dojechać na wakacyjny relaks, skorzystają ze wzbogaconej oferty. Ponad 30 par połączeń stolicy z Trójmiastem, zwiększona prędkość do 160 km/h na trasie Warszawa – Radom czy dodatkowa para pociągów do Berlina, to tylko niektóre z korzystnych zmian dla podróżnych w okresie letnim. Wakacyjny rozkład jazdy wejdzie w życie 11 czerwca.

Więcej połączeń wakacyjnych

Przez kilka ostatnich lat spółka PKP Intercity sukcesywnie wprowadzała korekty na wielu trasach, dostosowując swoją ofertę do rosnącego zainteresowania Polaków podróżami koleją. PKP Intercity przygotowało 58 par pociągów do i z Trójmiasta. Pasażerowie z Warszawy skorzystają z 33 pary połączeń z Trójmiastem dziennie, o 7 więcej niż przed wakacjami i 3 więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Mieszkańcy stolicy będą mogli skorzystać z 28 par połączeń do Krakowa i 17 par pociągów do Katowic.

Z kolei mieszkańcy Wielkopolski, by dotrzeć do nadmorskich miejscowości takich jak Ustka, Kołobrzeg czy Trójmiasto, będą mogli skorzystać łącznie z 28 połączeń w ciągu doby. Poznań z Trójmiastem obsłużą dodatkowe pociągi: IC 15146  oraz IC Bałtyk – BIS. Oba składy będą kursowały w każdą niedzielę od 25 czerwca do 27 sierpnia. Zapewnią też dodatkowe połączenia 11 czerwca i 15 sierpnia. Pierwszy z pociągów zagwarantuje komfortowe połączenie nad morze, drugi – obsłuży podróżnych wracających z wypoczynku do Poznania. Trasę do Trójmiasta zasilą dodatkowe połączenia weekendowe, np. IC Bachus – BIS, który wyjedzie na tory 18 czerwca. Dodatkowe możliwości dojazdu nad morze i z powrotem zapewni też pociąg IC Zatoka. Kursować będzie w poniedziałki w kierunku Trójmiasta, a w niedziele z powrotem, do stolicy Wielkopolski.

Małopolska: Dotychczasowe pociągi do Krynicy-Zdrój: IC Malinowski, TLK Małopolska oraz TLK Karpaty rozpoczną kursowanie wcześniej niż pierwotnie planowano, czyli od 15 czerwca. Z kolei nad Bałtyk krakowianie będą mogli wybrać się sezonowym pociągiem TLK Jamno. Skład kursować będzie w relacji Kraków – Ustka w piątki, a wracać do stolicy Małopolski w niedziele. Po drodze zatrzyma się m.in. w Poznaniu czy Wrocławiu.

Od 22 czerwca na sezon letni wrócą bezpośrednie połączenia do Zakopanego. Podróżni z Warszawy będą mogli skorzystać z pociągu EIC Tatry oraz IC Karłowicz, jak również z kursujących w relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia, składów TLK Karpaty i TLK Małopolska. Pierwszy z pociągów pojedzie trasą przez Częstochowę, a drugi przez Włoszczowę Północ. Mieszkańcy Trójmiasta mogą wybrać jeszcze podróż składem IC Witkacy, który pojedzie przez Bydgoszcz, Toruń i Łódź. Między Bydgoszczą a stolicą Tatr pasażerów obsłuży pociąg IC Halny. Bezpośrednie połączenie z Zakopanem zyskają również mieszkańcy Pomorza Zachodniego. IC Podhalanin połączy Zakopane ze Szczecinem, zabierając po drodze pasażerów między innymi z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego. 

Podróżni wybierający się na Podhale nie będą mogli skorzystać ze stacji Zakopane. Wszystko ze względu na intensywne prace modernizacyjne na linii kolejowej Kraków – Zakopane, które swoim zakresem objęły także stację. Prace modernizacyjne linii do Zakopanego trwają etapami, tak by zapewnić podróżnym możliwość bezpośredniego dojazdu zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie przewoźnika lub w aplikacji Jakdojade.

Każdego dnia w okresie letnim na tory wyjedzie średnio 423 pociągów, co w połączeniu ze zwiększeniem ruchu na popularnych trasach umożliwi komfortową i szybką podróż między najważniejszymi ośrodkami wczasowymi. Podczas tegorocznych wakacji w siatce połączeń przewoźnika znajdzie się 413 miejscowości i 463 punkty handlowe. 

Więcej pociągów w szczytach komunikacyjnych

W ramach wakacyjnej aktualizacji rozkładu jazdy PKP Intercity uruchomi dodatkowe pociągi w okresach największego zainteresowania koleją na najpopularniejszych kierunkach. Spółka zapewni podróżnym dodatkowe składy wybierającym się na letnie festiwale czy długi weekend czerwcowy.

Narodowy przewoźnik pomyślał także o dodatkowych połączeniach do i z Poznania w weekend bezpośrednio przed zakończeniem roku szkolonego. W tym czasie odbywa się jeden z największych festiwali dla miłośników fantastyki – Pyrkon. Mieszkańcy Warszawy będą mieli sporo możliwości dodatkowych połączeń ze stolicą Wielkopolski. 18 czerwca będą mogli wybrać dwa dodatkowe pociągi IC Strzelecki – BIS i TLK Górski – BIS. Z kolei dojazd z Krakowa do Poznania zapewni 17 czerwca dodatkowe połączenie IC Artus – BIS. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wybrać ten pociąg w podróż powrotną dzień później. Mieszkańcy Trójmiasta i Bydgoszczy będą mogli wrócić z festiwalu pociągiem IC Bachus-BIS.

Przewoźnik zadbał też o przedłużenie relacji pociągu EIC Chrobry, łączącego na co dzień Szczecin i Warszawę, który 1 i 2 lipca pojedzie do i z Gdyni, w której odbywa się w tym czasie Open’er Festival. Dodatkowe pociągi pojadą także do Szczecinka, w okolicach którego na lotnisku Czaplinek-Broczyno odbędzie się tegoroczny Pol’and’Rock Festival. Dwie pary dodatkowych pociągów będą kursować w dniach 2 – 6 sierpnia na trasie Poznań – Szczecinek. Dodatkowo 6 sierpnia, w wydłużonej relacji Szczecinek – Przemyśl, pojedzie pociąg IC Ślązak. PKP Intercity uruchomi także dwa dodatkowe połączenia do Warszawy – IC Zamoyski-BIS oraz IC Pol’and’Rock, umożliwiające powrót z festiwalu w niedzielę. Ponadto do Szczecinka dojechać będzie można także 5 sierpnia z Lublina, Warszawy, Bydgoszczy oraz Piły i wrócić dzień później, pociągiem TLK Staszic oraz pociągiem IC Kujawiak, które w tych dniach będą miały wydłużoną relację.

PKP Intercity rozszerza także ofertę na długi weekend czerwcowy. Podróżni z największych polskich miast uzyskają dodatkowe połączenia nad morze i na Mazury. Podróżni z Krakowa, Łodzi, Poznania czy Wrocławia będą mieli do dyspozycji dodatkowe pociągi do Trójmiasta. Z kolei z Warszawy będzie można pojechać dodatkową parą pociągów do Olsztyna i z powrotem w okresie szczytów komunikacyjnych. 

Szybsza podróż do Radomia

Wraz z czerwcową korektą rozkładu jazdy pociągi pomiędzy stacjami Warszawa – Radom przyśpieszą. 6 z 10 pociągów PKP Intercity osiągać będzie na tej trasie prędkość 160 km/h. Dzięki temu podróż będzie krótsza nawet o kilkanaście minut, a najkrótszy czas przejazdu między Radomiem a Warszawą Zachodnią wyniesie 54 minuty. To jest o 11 minut szybciej niż obecnie. Trasę obsługiwać będą, m.in. nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne ED160 Flirt z siedleckiej fabryki Stadler.

Dodatkowe pociągi do Berlina

Ze zmian rozkładu ucieszą się też miłośnicy podróży zagranicznych. Od 11 czerwca uruchomiona zostanie szósta para pociągów Berlin – Warszawa Express. Dodatkowe połączenie do stolicy naszego zachodniego sąsiada to ciekawa propozycja na weekendowy wypad.

Lepsza komunikacja na wschodniej flance

Wracają regularne połączenia kolejowe na trasie Warszawa – Białystok pociągami IC Narew oraz IC Pilecki, realizowane dotychczas zastępczą komunikacją autobusową. Powody do zadowolenia mają też mieszkańcy Lublina, do których od 11 czerwca dojedzie pociąg IC Fredro z Wrocławia przez Warszawę.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych i zmiany w kursowaniu

Podczas rocznego rozkładu jazdy 2022/2023 zarządca infrastruktury kolejowej przewidział pięć korekt, których zadaniem jest dostosowanie kursowania pociągów do realizowanych prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych.

Trwa modernizacja warszawskiego węzła kolejowego, by zapewnić odpowiednią przepustowość, część z nich nadal będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska. Od 11 do 24 czerwca będą to maksymalnie 124 składy, w wakacje natomiast liczba pociągów kursujących przez tę stację zmniejszy się do około 100.

Dodatkowo, w związku z modernizacją warszawskiego węzła kolejowego oraz prac torowych na Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK linia kolejowa nr 4), zawieszonych zostanie część pociągów Express InterCity Premium kursujących na trasie Warszawa – Kraków – Warszawa. Od 21 sierpnia 3 pociągi będą jeździły w skróconej relacji: pociąg IC Silesia relacji Ostrava  Warszawa Wschodnia pojedzie tylko do Katowic, a skład IC Silesia relacji Warszawa Wschodnia – Praga rozpocznie bieg w Katowicach.  Natomiast pociąg Express InterCity Premium relacji Bielsko – Biała – Gdynia wyjedzie w trasę do Trójmiasta z Warszawy.

Wsparcie zastępczej komunikacji autobusowej

Prace inwestycyjne prowadzone przez zarządcę infrastruktury obejmują także linię kolejową nr 71, dlatego pociągi IC Górski relacji Rzeszów – Szczecin – Rzeszów oraz IC Kochanowski relacji Bydgoszcz – Rzeszów – Bydgoszcz zostaną skierowane na alternatywną trasę przez Stalową Wolę Rozwadów, Leżajsk i Łańcut. Dojazd do pomijanych stacji na odcinku Rzeszów – Tarnobrzeg zapewnią autobusy komunikacji zastępczej.  

Od 1 lipca br. na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa na trasie pociągów IC Witos oraz IC San, które kursują w relacji Warszawa – Przemyśl – Warszawa.

Od 12 do 18 czerwca łączące Lublin z Warszawą pociągi TLK Czechowicz oraz TLK Inka (13-18 czerwca w kierunku Warszawy oraz 12-17 czerwca w kierunku Lublina) będą mieć skróconą relację do odcinka Łuków – Lublin, który będą pokonywać w formie ZKA. Na stacji Łuków autobusy będą skomunikowane z pociągami relacji Terespol – Warszawa Wschodnia – Terespol. Powodem zmiany jest przerwa w ruchu związana z budową przystanku Łagiewniki. 

Od 28 sierpnia do 1 września z ruchu kolejowego będzie wyłączony odcinek Wodzisław Śląski – Olza. Pociągi IC Chopin (Warszawa – Bohumin – Warszawa), IC Silesia (Warszawa – Ostrava/Praga – Warszawa), IC Cracovia (Przemyśl – Praga – Przemyśl), IC Porta Moravica (Przemyśl – Graz – Przemyśl), IC Sobieski (Gdynia – Wien – Gdynia) oraz TLK Wydmy (Bohumin – Hel – Bohumin) na odcinku Rybnik – Chałupki zostaną skierowane trasą alternatywną przez Racibórz. Stacja Wodzisław Śląski będzie obsługiwana autobusami komunikacji zastępczej na odcinkach Wodzisław Śląski – Rybnik – Wodzisław Śląski oraz Wodzisław Śląski – Chałupki – Wodzisław Śląski.

Prosty zakup biletów PKP Intercity i informacja dla podróżnych

W okresie wprowadzania wakacyjnego rozkładu jazdy do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. 11 i 12 czerwca na dworcach w największych miastach Polski pomogą podróżnym ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży. Użytkownicy aplikacji Jakdojade mogą korzystać z nowej funkcji, która uprości proces zakupu biletów PKP Intercity – przekierowania do systemu sprzedaży przewoźnika. 

Autor: Jan Bytnar
Fot. Sektor Kolejowy

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz