Sektorkolejowy » Pilotażowy projekt transportu 600 ton kukurydzy z Ukrainy do Hiszpanii pociągiem

Pilotażowy projekt transportu 600 ton kukurydzy z Ukrainy do Hiszpanii pociągiem

pzez Damian

Hiszpańskie Ministerstwo Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej (MITMA) próbuje wykazać techniczną i ekonomiczną wykonalność transportu kolejowego zbóż na trasie kolejowej biegnącej przez Europę.

W zeszłym tygodniu Renfe Mercancías wysłał pociąg z 25 pustymi 40-stopowymi kontenerami, których wnętrza zostały zmodyfikowane do transportu zboża. Kontenery zostały wysłane z Madrytu do Chełma. Przewiduje się, że pociąg powróci do Barcelony na początku września z 600 tonami kukurydzy, za pośrednictwem autostrady kolejowej biegnącej przez całą Europę. Trasa, którą pokona pociąg liczy 2400 kilometrów – ruch wychodzący to Madryt – Ludwigshafen – Duisburg – Łódź – Chełm, natomiast ruch powrotny to Chełm – Łódź – Duisburg – Barcelona Can Tunis.

Do przewozu zboża wykorzystane zostaną typowe kontenery 40-stopowe, których wnętrze zostało zmodyfikowane za pomocą „linerów” (dużych specjalnych worków do transportu zboża). Skład dotrze do Chełma w czwartym tygodniu sierpnia. ETC Terminal w Chełmie posiada dostęp zarówno do linii kolejowej o rozstawie 1520 mm prowadzącej do Ukrainy jak i europejskiej sieci kolejowej 1435 mm. Dzięki temu obiekt ten pełni rolę „suchego portu” umożliwiającego przeładunek towarów między składami dostosowanymi do różnych systemów kolejowych. Renfe realizuje transport we współpracy z Kombiverkehr i DB Cargo Polska. Organizacja całego łańcucha logistycznego została uzgodniona przez władze Hiszpanii i Ukrainy.

Termin realizacji tego projektu pilotażowego zbiega się z ponownym otwarciem portów Morza Czarnego i morskich szlaków zbożowych nadzorowanych przez Turcję. Projekt pilotażowy pomoże przeanalizować możliwości transportu lądowego, które mogą wspierać transport morski.

Źródło: railmarket.com
Fot. mitma.gob.es

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz