Już tej zimy podróżni będą mogli dotrzeć z litewskiej stolicy do Rygi pociągiem, który wyruszy 27 grudnia. Pociągi będą kursować na bezpośredniej trasie Wilno-Koszedary-Szawle-Janiszki-Jełgawa-Ryga.
Podróż pociągiem do Rygi będzie przebiegać przez Szawle i Jełgawę, dzięki czemu połączenie będzie wygodne zarówno dla mieszkańców stolic, a także dla pasażerów podróżujących do lub z innych miast na Litwie i Łotwie.
– Pociąg pasażerski łączący stolice Litwy i Łotwy jest wynikiem porozumienia osiągniętego na początku tego roku przez bałtyckich ministrów transportu i premierów. Cieszymy się, że pociągi wkrótce zaczną kursować na tej trasie. Mamy nadzieję, że w przyszłości zostanie ona uzupełniona o połączenie z Tallinem, a dzięki budowie linii kolejowej Rail Baltica będziemy mogli jeszcze szybciej i wygodniej podróżować do naszych sąsiadów – mówi Loreta Maskaliovienė, wiceminister transportu Litwy.
– Nasza wizja jest jasna – chcemy opracować rozwiązania promujące zrównoważoną mobilność, w tym połączenie kolejowe między stolicami Litwy i Łotwy. Mamy nadzieję, że ta nowa trasa przyciągnie uwagę opinii publicznej. Dzięki LTG Link, oferującemu połączenie między Wilnem a Warszawą, entuzjaści pociągów będą mogli dotrzeć do połączonych miast europejskich koleją już z pierwszej stacji w Rydze. Pasażerowie szukający weekendowej rozrywki w sąsiednich stolicach będą mogli wygodnie i bezpiecznie podróżować do sąsiedniej stolicy, a społeczność biznesowa krajów bałtyckich będzie mogła udać się w podróż służbową i spędzić czas w wartościowy sposób – powiedział Gediminas Šečkus, p.o. szefa LTG Link.
Powiedział, że LTG Link będzie w stanie zapewnić wygodną i zrównoważoną podróż wszystkim swoim klientom bez przesiadek, a pociąg będzie dostosowany do osób o indywidualnych potrzebach. Oczekuje się, że czas podróży pociągiem będzie konkurencyjny w stosunku do podróży samochodem.
Obecnie spółka kontynuuje prace niezbędne do uruchomienia nowej trasy. LTG Link wystąpiło do odpowiednich władz łotewskich i europejskich o niezbędne zezwolenia na obsługę tras międzynarodowych na Łotwie, a pozostałe kwestie związane z organizacją nowej trasy są rozwiązywane pod kątem zgodności z wymogami Kolei Łotewskich i rozwoju pakietu obsługi klienta. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i sfinalizowaniu ustaleń, zostanie potwierdzona dokładna data pierwszego międzynarodowego rejsu do Rygi.
Firma zatrudniła już nowych maszynistów, którzy biegle mówią w języku łotewskim i są uprawnieni do prowadzenia pociągów w sąsiednim kraju. Rekrutacja łotewskojęzycznych, zorientowanych na klienta konduktorów na Łotwie jest nadal kontynuowana.
Źródło: lrt.lt