Sektorkolejowy » Pesa przejęła spółkę Skraw-Mech

Pesa przejęła spółkę Skraw-Mech

pzez Adrian

Firma Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz S.A. poinformowała o przejęciu Zakładu Mechanicznego Skraw-Mech sp. z o.o. Tym samym od 30 czerwca br. jest jego jedynym właścicielem, który przejął cały majątek spółki.

W wyniku połączenia przez przejęcie spółka Skraw-Mech została rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Plan połączenia został uzgodniony i ogłoszony 20 kwietnia br.

Aktywa trwałe i obrotowe przejmowanego podmiotu na dzień 31 marca określono na ponad 32,712 mln zł, a zobowiązania i rezerwy na zobowiązanie wynosiły ponad 52,931 mln zł. Tym samym wartość majątku wynosiła ponad -20,218 mln zł.

Zakład Mechaniczny Skraw-Mech, będący obecnie jedną ze spółek wchodzących w skład Grupy Pesa, specjalizuje się w obróbce skrawaniem, frezowaniu elementów wielkogabarytowych, w pracach ślusarskich i spawalniczych, cięciu laserem, gięciu i kształtowaniu blach oraz w produkcji konstrukcji stalowych. Produkowane w nim elementy wchodzą w skład maszyn i linii produkcyjnych na potrzeby różnych gałęzi przemysłu, w tym m.in. kolejnictwa. W skład zaplecza technologicznego wchodzi m.in. 40 maszyn CNC, robot spawalniczy, malarnia i suszarnia oraz hala do prac ślusarsko-spawalniczych.

Przejęcie tego podmiotu wpisuje się w przyjętą przez bydgoskiego producenta Strategię 2026+, obejmującą wdrażanie nowych technologii, poprawę efektywność produkcji, budowę nowych pojazdów, pozyskiwanie zamówień.

Jednym z działań podejmowanych w ramach tej strategii są zmiany organizacyjne w ramach grupy kapitałowej. Stąd m.in. obniżające koszty centra usług wspólnych i ujednolicenie zakładów w Bydgoszczy i Mińsku pod wspólnym logo Pesa. Temu też służyć będzie połączenie spółki Pesa Bydgoszcz S.A. ze spółką Skraw-Mech sp. z o.o. Połączenie spółek wzmocni i pozwoli bardziej optymalnie wykorzystać zasoby produkcyjne, poprawiając efektywność, wyniki finansowe oraz stabilność całej Grupy Pesa” – poinformowano.

Pesa to największy polski producent taboru szynowego. W zakładach w Bydgoszczy i Mińsku Mazowieckim zatrudnia blisko 4 tys. pracowników.

Obecnie w Grupie poza spółką-matką znajdują się: Pesa Mińsk Mazowiecki SA, Zakład Mechaniczny Skraw-Mech sp. z o.o., Zakład Produkcyjno-Remontowy Rem-Suw sp. z o.o., Zakład Produkcyjno-Usługowy Eko-Partner sp. z o.o. W efekcie otoczenie biznesowe Pesy stanowi 1500 podwykonawców i dostawców, w których zatrudnionych jest około 90 tys. osób.

Autor: Agata Sumara
Fot. Materiały własne

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz