Sektorkolejowy » Odbudowa linii kolejowej Jastrzębie-Zdrój–Katowice. Kto wykona dokumentację?

Odbudowa linii kolejowej Jastrzębie-Zdrój–Katowice. Kto wykona dokumentację?

pzez Damian

Przetarg na wykonanie dokumentacji w zakresie odbudowy połączenia kolejowego między Jastrzębiem-Zdrojem a Katowicami ogłoszono z końcem ub.r. Zainteresowanie pozyskaniem zlecenia okazało się całkiem spore – wpłynęło dziewięć ofert, z których trzy mieszczą się w budżecie inwestorskim.

Wykonawcy, którzy są chętni do opracowania dokumentacji dla ww. linii, wycenili swoje usługi na kwoty z przedziału 11,9–31,3 mln zł brutto, tymczasem w budżecie inwestorskim założono na ten cel 17,6 mln zł brutto. Mieszczą się w nim tylko trzy oferty złożone przez: konsorcjum, którego liderem jest firma Fonon z Warszawy (11,9 mln zł brutto), spółka Multiconsult Polska (12 mln zł brutto) oraz CE Project Group z Krakowa (15,2 mln zł brutto).

Odbudowa połączenia ma się odbyć w ramach projektu pn. „Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami”, realizowanego z rządowego programu Kolej Plus, zarządzanego przez PKP PLK S.A., a koordynowanego na Śląsku przez samorząd tego województwa.

W projekcie założono, że w ciągu doby pomiędzy miastami na trasie przez Żory odbywać się będą kursy 12 par pociągów w ciągu doby. Czas przejazdu na tej trasie zajmie od 72 do 74 minut. Aby było to możliwe, trzeba przebudować lub zbudować łącznie około 35 km linii kolejowych – częściowo będzie ona prowadzona z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury po śladzie linii nr 159, a blisko 21 km linii trzeba dobudować. Poza torami kolejowymi założono także budowę 10 nowych przystanków i stacji. Roboty budowlane zaplanowano na lata 2026–2029.

Koszty przedsięwzięcia w 85% mają być pokryte ze środków programu Kolej Plus, a w 15% ze środków własnych samorządów. Łączną kwotę wydatków kwalifikowanych oszacowano na 475,1 mln zł netto, z czego 71,3 mln zł (15 proc.) zapewni woj. śląskie, przy czym ze środków województwa zostanie zapewnione 40% tej kwoty. W kosztach mają także partycypować: Jastrzębie-Zdrój (25%), Pawłowice (10%), Żory (17,5%), Czerwionka-Leszczyny (7,5%).

Odbudowa połączenia między Jastrzębiem-Zdrojem a Katowicami to jeden z siedmiu projektów w ramach Kolei Plus, które mają zostać przeprowadzone na Śląsku. Dotychczas ogłoszone zostały przetargi na opracowanie dokumentacji dla pięciu z nich.

Autor: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz