Sektorkolejowy » Od stycznia pomiędzy Rzeszowem a Kolbuszową kursuje więcej pociągów – to efekt elektryfikacji

Od stycznia pomiędzy Rzeszowem a Kolbuszową kursuje więcej pociągów – to efekt elektryfikacji

pzez Adrian

Szersza gama połączeń kolejowych

Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. od 26 stycznia 2022 roku na trasie Rzeszów – Kolbuszowa kursuje 26 nowych pociągów regionalnych oraz dalekobieżnych. W grudniu zakończono elektryfikację linii Ocice – Rzeszów za 67 mln zł. Przedsięwzięcie było finansowane ze środków budżetowych i pozwoliło na realizowanie przejazdów za pomocą pociągów elektrycznych. Ponadto dzięki tej inwestycji wzrosła dostępność komunikacyjna Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

„Inwestycje realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realnie zwiększają dostępność komunikacyjną mieszkańców w całej Polsce. Dzięki elektryfikacji linii Ocice – Rzeszów możliwe są lepsze oferty podróży dalekobieżnych i regionalnych. Od stycznia z efektów prac skorzystają podróżni połączeń aglomeracyjnych Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej”

Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zaawansowane prace budowlane

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. połączenie kolejowe Ocice – Rzeszów jest zasilane energią elektryczną dzięki podstacjom trakcyjnym w:

  • Rzeszowie
  • Widelce
  • Cmolasie
  • Nowej Dębie
  • Chmielowie

Należy przypomnieć, iż w roku 2019 dzięki spółce PKP Polskie Linie Kolejowe powstała mijanka w miejscowości Majdan Królewski, co pozwoliło na zwiększenie przepustowości na tej trasie. Ponadto w roku 2016 peron w Głogowie Małopolskim został wydłużony, a w Chmielowie pojawił się nowy przystanek.

Elektryfikacja linii przyniesie wiele korzyści

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. to kolejny krok w kierunku systematycznego zwiększania oferty przejazdów i usprawnienia komunikacji na terenie województwa podkarpackiego. Komunikacja pomiędzy Portem Lotniczym Rzeszów – Jasionka a Rzeszowem, która odbywa się w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, przebiegnie zdecydowanie sprawniej. Warto dodać, iż przedsięwzięcie wpisuje się w strategię minimalizowania skutków świadczonych usług, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz