Sektorkolejowy » Od jutra nowy rozkład jazdy pociągów

Od jutra nowy rozkład jazdy pociągów

pzez Jedkero

W niedzielę 11 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy. Kolej staje się bardziej dostępna dla podróżujących w wyniku modernizacji wielu linii i przystanków. Przybywa połączeń – pociągi wracają m.in. do Wisły. Krótsze czasy podróży będą w połączeniach międzyregionalnych z Krakowa do Katowic i regionalnych m.in. z Białegostoku do Siedlec oraz z Hrubieszowa do Zamościa. Nowy rozkład z wyprzedzeniem był dostępny na dworcach, peronach oraz w aplikacji jakdojade.

Nowy rozkład uwzględnia codzienne kursy ponad 5 tys. połączeń aglomeracyjnych, regionalnych i dalekobieżnych oraz  kontynuację prac na liniach i stacjach. Rozkład został przygotowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami w taki sposób, aby podróżni mogli korzystać z efektów inwestycji.

Konkurencyjna kolej w Małopolsce – wracają kolejowe połączenia do stolicy Tatr

Od niedzieli w aglomeracji krakowskiej podróżni zyskają lepszą ofertę połączeń ze stolicy Małopolski do Wieliczki. To efekt budowy dodatkowego toru pomiędzy Krakowem Płaszowem a Bieżanowem. Podróże ułatwią nowe perony na stacjach Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów. O kilka minut krótszy będzie przejazd z Krakowa do Katowic. Najszybszy pociąg połączy stolice województw małopolskiego i śląskiego w 48 minut.  

W okresie zimowym (od 22 grudnia) zostaną przywrócone połączenia dalekobieżne i regionalne do Zakopanego. Na kolejowej zakopiance można już korzystać z nowych peronów m.in. w Nowym Targu, Sieniawie, Pyzówce, Lasku, Poroninie czy Rabie Wyżnej. Prace peronowe w miejscowości Szaflary Wieś są na ukończeniu. Dodatkowy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki. Na trasie przebudowano już blisko 30 stacji i przystanków. Pasażerowie w okresie świąt oraz ferii zimowych będą mogli dostać się do stolicy Tatr pociągiem m.in. z takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Kraków czy Gdynia.

Wracają połączenia kolejowe do Wisły

Po przebudowie torów i mostów m.in. na odcinku Goleszów-Wisła, czas przejazdu z Katowic będzie o 30 minut krótszy i zajmie ok. 1h 40 min. Dla wygody i komfortu podróżnych do użytku został oddany nowy przystanek Ustroń Brzegi oraz przebudowane i dostępne dla wszystkich stacje i przystanki.  

O 30 pociągów więcej zatrzyma się na stacji Łódź Kaliska. Przez stację będzie kursować ok. 180 składów m.in. dalekobieżne z Gdyni i Poznania do Krakowa, Katowic i Zakopanego. Na stacji Łódź Kaliska zatrzymają się wszystkie pociągi aglomeracyjne i regionalne z Sieradza i Zduńskiej Woli. Będzie więcej połączeń do Skarżyska-Kamiennej. To efekt przebudowy peronów, stacji i otwarcia wiaduktu.

Lepsze połączenia regionalne na Podlasiu są wprowadzane dzięki modernizacji linii Rail Baltica. Od stycznia, po 14 latach, pojadą pociągi regionalne z Białegostoku do Czyżewa i Małkini w woj. mazowieckim. Dotychczas składy regionalne na podlaskiej trasie kursowały tylko do stacji Szepietowo. Krótsze o około kwadrans podróże będą w relacji Białystok-Siedlce, dzięki zwiększeniu prędkości pociągów na odcinku Hajnówka-Nurzec.

Cykliczny rozkład jazdy z Lublina do Warszawy – pociągi dalekobieżne do stolicy będą odjeżdżać z Lublina Głównego 5 min po pełnej godzinie. Zmiany są widoczne po pracach na trasie Hrubieszów-Zamość. Podróż skróci się o około 11 minut. Mieszkańcy Hrubieszowa będą mogli skorzystać z bezpośredniego połączenia do Kołobrzegu.

Podróżujący po Dolnym Śląsku również zyskają dodatkowe połączenia. Po powrocie kolei na trasę Wrocław-Sobótka-Świdnica i Wrocław Sołtysowice-Jelcz, kolej wraca ponad 20 latach do Chocianowa. To efekt przygotowania trasy przez samorząd województwa z udziałem prac PLK SA. Czas przejazdu na trasie Legnica-Chojnów-Chocianów wyniesie ok. 40 min.

Więcej przystanków, łatwiejszy dostęp do kolei

Od niedzieli 11 grudnia dostęp do kolei ułatwi 6 nowych przystanków: Zator Park Rozrywki na linii Kraków Płaszów-Oświęcim, Wolbrom Zachodni na linii Tunel-Sosnowiec, Tomaszówek na trasie Łódź-Skarżysko Kamienna, Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki na trasie Kraków-Zakopane, Ustroń Brzegi na linii Wisła-Katowice. Od stycznia pociągi zatrzymają się na kolejnych nowych przystankach na Mazowszu: w Groszowicach między Radomiem a Dęblinem oraz w Dąbrówce Zabłotniej między Skarżysko Kamienną a Radomiem.

Około 20 nowych przystanków przybyło na sieci kolejowej od poprzedniego grudniowego rozkładu jazdy w 2021r. – to m.in. Warka Miasto, Wrocław Partynice, Wrocław Wojszyce. W minionym roku dzięki inwestycjom PLK ze środków budżetowych
i współfinansowaniu z programów unijnych  przywrócono połączenia kolejowe m.ni. na trasach: Wrocław-Sobótka-Świdnica; Mielec-Padew; Zielona Góra-Gubin. Na modernizowanych liniach m.in.: Poznań-Szczecin, Opole-Kędzierzyn Koźle, Kraków-Zakopane, zwiększyła się liczba dostępnych dla wszystkich zmodernizowanych stacji i przystanków.

Kontynuowane będą inwestycje, które przyniosą następne korzystne dla podróżnych efekty. Szeroki zakres prac m.in. na stacji Warszawa Zachodnia, na terenie Opola, linii Rail Baltica czy krakowskim węźle kolejowym został uwzględniony w rozkładzie jazdy.  

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.pl, stronach przewoźników oraz w aplikacji jakdojade.

Źródło: Informacja prasowa

Fot. Karol Bukowsky

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz