Sektorkolejowy » Od 80 lat tramwaje nie kursują po Tarnowie

Od 80 lat tramwaje nie kursują po Tarnowie

pzez Adrian

21 lipca 2022 r. minęła 80. rocznica likwidacji linii tramwajowej w Tarnowie. Tramwaje jeździły po tym mieście ponad 30 lat.

Otwarcie linii tramwajowej miało miejsce 25 września 1911 r. Jej długość wynosiła 2580 m. Tarnów był trzecim miastem w Galicji, w którym kursował tramwaj elektryczny (obok Krakowa i Lwowa). Początkowo tabor liczył 8 pojazdów, które zostały wyprodukowane w fabryce w Sanoku. Tramwaje jeżdżące po Tarnowie były pomalowane na czerwono. Widniał na nich także błękitno-złoty herb miasta. Z tego powodu tramwaje nazywano „biedronkami”.

Linia tramwajowa w Tarnowie prowadziła od ul. Burtniczej, przez ul. Lwowską, ul. Wałową oraz ul. Krakowską aż do dworca kolejowego. Przystanki znajdowały się na: ul. Warzywnej, ul. Szpitalnej, ul. Zdrojowej (aktualnie Goldhammera), ul. Seminaryjskiej (Piłsudskiego), ul. Katedralnej, ul. Bandrowskiego oraz przy Bramie Pilzneńskiej i przy kościele księży misjonarzy. Warto dodać, że poza przystankami istniały także tzw. mijanki. Linia tramwajowa była regularnie obsługiwana przez 6 tramwajów (2 pozostałe zostawały jako rezerwa w zajezdni, która mieściła się przy placu Kapłonówka). Pojazdy kursowały co 6 minut od godz. 600 do 2200.

Likwidacja tramwajów w Tarnowie

Wraz z upływem lat mieszkańcy Tarnowa coraz rzadziej korzystali z przejazdów tramwajami, głównie z powodu wysokich cen biletów: dorośli płacili 20 gr, a młodzież 10 gr za przejazd. W związku z tym od połowy lat 30. XX w. liczba pasażerów spadła o połowę w porównaniu z latami 20. XX w.

Ruch tramwajów w Tarnowie został wstrzymany 21 lipca 1942 r. przez  okupacyjne władze niemieckie, a 8 wagonów typu Sanok SW1 przekazano do Lwowa.

Po wojnie debatowano na temat reaktywacji tarnowskiego tramwaju. Ostatecznie nie udało się tego pomysłu zrealizować. W maju 2004 r. na ul. Wałowej powstał historyczny przystanek tramwajowy z ławką. Jego pomysłodawcą jest Jacek Adamczyk.

Autor: DM
Fot. kawiarniany.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz