Sektorkolejowy » Nowy tor na łącznicy Czarnca – Włoszczowa Północ

Nowy tor na łącznicy Czarnca – Włoszczowa Północ

pzez Damian

Łącznica Czarnca – Włoszczowa Północ zwiększy możliwości podróży koleją. Połączy Centralną Magistralę Kolejową (linia nr 4) z linią Kielce – Fosowskie (linia 61). Ułożono już pierwszy odcinek toru. Inwestycja o wartości ponad 40 mln zł jest współfinansowana ze środków RPO Województwa Świętokrzyskiego.

Łącznica Czarnca – Włoszczowa Północ zwiększy możliwości przejazdu pociągów na terenie województwa świętokrzyskiego. Możliwa będzie bardziej atrakcyjna oferta połączeń międzyregionalnych m.in. w kierunku Warszawy i Łodzi. Przewidywany czas przejazdu pociągów w relacji Kielce – Warszawa to 2h 20 min.

Na trasie łącznicy ułożono już blisko 1 km nowego toru wzdłuż Centralnej Magistrali Kolejowej. Zaawansowana jest budowa obiektów inżynieryjnych. Budowany jest wiadukt kolejowy, który zapewni dobrą komunikację drogową. Przewidziano również dobre warunki środowiskowe. Nowe przepusty i przebudowywane obiekty m.in. most nad rzeką Jeżówka wzdłuż CMK zapewnią odpowiednie odwodnienie linii kolejowej i swobodną migrację płazów i małych zwierząt. Wykonawca formuje nasyp, na którym ułożony będzie tor. Do budowy nowej linii wykorzystywane jest blisko 6500 wywrotek ziemi i 9000 wywrotek kruszywa.

Łącznica będzie zelektryfikowana i przystosowana do ruchu dwukierunkowego. Zapewni przejazd pociągów pasażerskich z prędkością 100 km/h, a towarowych 80 km/h. W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy tor, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Oddanie trasy do eksploatacji jest planowane w drugiej połowie 2022 r.

Więcej na temat tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz