Sektorkolejowy » Nowy przystanek Białystok Zielone Wzgórza otwarty

Nowy przystanek Białystok Zielone Wzgórza otwarty

pzez Damian

Mieszkańcy stolicy Podlasia zyskali lepsze możliwości podróży w kierunku Warszawy, Ełku i Bielska Podlaskiego. Na nowym przystanku Białystok Zielone Wzgórza otwarty został pierwszy peron. Pozytywne efekty inwestycji Rail Baltica będą też na stacji Białystok. Warta 3,4 mld zł modernizacja odcinka Czyżew – Białystok jest realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i współfinansowana ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Od 3 września, wraz z wprowadzeniem jesiennej korekty rozkładu jazdy, pierwsi pasażerowie mogą korzystać z nowego przystanku Białystok Zielone Wzgórza. Przystanek zlokalizowany został pomiędzy osiedlami Zielone Wzgórza i Nowe Miasto, w miejscu dawnego tunelu pod torami, co ułatwia dostęp do kolei w tej części miasta. Łączą się tu trzy linie kolejowe, możliwe więc będą wygodne podróże i przesiadki na pociągi w kierunku Warszawy, Ełku i Bielska Podlaskiego.

– Modernizacja podlaskiego odcinka linii Rail Baltica przynosi wymierne korzyści mieszkańcom Białegostoku. Nowy przystanek w stolicy Podlasia to większe możliwości podróży dla mieszkańców miasta, ale także osób dojeżdżających do pracy lub szkoły z okolicznych miejscowości. Inwestycja PLK SA wpisuje też Białystok i region w szerszy, międzynarodowy kontekst i przyniesie dodatkowe korzyści. Nowoczesna linia kolejowa to impuls do rozwoju i lepszego połączenia z resztą Polski oraz krajami bałtyckimi – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na przystanku gotowy jest pierwszy, dwukrawędziowy peron o długości 400 m. Dzięki temu zatrzymają się tu pociągi regionalne i dłuższe składy dalekobieżne. Nowa platforma wyposażona jest w wiaty, ławki, tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Peron o wysokości 76 cm zapewnia wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Druga platforma jest w budowie, a zakończenie prac jest planowane do końca tego roku.

Inwestycja PLK S.A. poprawiła także warunki komunikacji w tej części miasta. Wraz z przystankiem wybudowano nowy tunel, który umożliwi wygodny dostęp do peronów i bezpieczne przejście pod terenem kolejowym. Nowy tunel ma 80 m długości, antypoślizgową nawierzchnię i jasne, ekologiczne oświetlenie LED. Na peron prowadzą zadaszone schody i pochylnia, zapewniające wygodny dostęp wszystkim podróżnym, w tym osobom o ograniczonej mobilności. W ramach inwestycji zbudowano też ok. 115 m drogi, co umożliwi dojście do pętli autobusowej przy ul. Zielonogórskiej i możliwość przesiadki na komunikację miejską.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz