Sektorkolejowy » Nowe wytyczne projektowania torowisk tramwajowych zastąpią dokument sprzed 40 lat

Nowe wytyczne projektowania torowisk tramwajowych zastąpią dokument sprzed 40 lat

pzez Damian

12 marca 2024 r. Minister Infrastruktury rekomendował do stosowania Wytyczne projektowania infrastruktury transportu zbiorowego. Część 3: Projektowanie infrastruktury transportu tramwajowego (WR-D-43-3). Zawierają one podstawowe zalecenia dotyczące projektowania infrastruktury transportu tramwajowego.

Celem wytycznych jest:

  • dostosowanie metod projektowania do zmieniających się warunków związanych z wprowadzeniem do ruchu wieloczłonowych, niskopodłogowych tramwajów,
  • uwzględnienie współczesnych metod projektowania dróg oraz linii kolejowych, tak aby proces projektowania tras tramwajowych był spójny z przyjętymi standardami branżowymi.

Wytyczne zostały opracowane przez zespół specjalistów pod kierownictwem dr. inż. Jacka Szmaglińskiego z Politechniki Gdańskiej.

Podstawą rekomendacji jest art. 17 ust. 3 ustawy o drogach publicznych. Wytyczne nie stanowią przepisów techniczno-budowlanych w rozumieniu prawa budowlanego, lecz jako wzorce i standardy są częścią jednego ze zbiorów zasad wiedzy technicznej i mogą być stosowane dobrowolnie.

Warto podkreślić, że ostatnim dokumentem zawierającym wymagania w podobnym zakresie były Wytyczne techniczne projektowania, budowy i utrzymania torów tramwajowych, wydane przez ówczesne Ministerstwo Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w 1983 r., czyli ponad 40 lat temu. W tym czasie technika tramwajowa, zarówno w zakresie torowisk, jak i pojazdów, uległa ogromnym przemianom. Rekomendowane wytyczne uwzględniają najnowszą wiedzę i praktykę krajowych zarządców infrastruktury tramwajowej i operatorów taboru.

To już drugie opracowanie w ramach wzorców i standardów dotyczące tramwajów – 10 lipca 2023 r. Minister Infrastruktury rekomendował do stosowania Wytyczne utrzymania infrastruktury transportu tramwajowego (WR-D-84).

Z opracowaniami można zapoznać się na stronie wymagań technicznych w drogownictwie.

Źródło: gov.pl
Fot. JBCrew

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz