Sektorkolejowy » Nowe wiadukty kolejowe na linii Koluszki – Łódź już gotowe

Nowe wiadukty kolejowe na linii Koluszki – Łódź już gotowe

pzez Damian

W Andrespolu i Gałkowie wybudowano wiadukty kolejowe. Dwa bezkolizyjne skrzyżowania zwiększą poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym na linii Koluszki – Łódź Fabryczna. Na obiektach są nowe tory i sieć trakcyjna. Pod wiaduktami kontynuowane są prace w części drogowej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycje z samorządami. Wartość obu zadań to ok. 53 mln zł.

W Andrespolu (przy przystanku Bedoń) i Gałkowie przy utrzymanym ruchu pociągów wybudowano nowe wiadukty kolejowe dla dwóch linii: Łódź Fabryczna – Koluszki oraz Łódź Kaliska – Dębica. Na obiektach ułożono tory oraz wywieszono sieć trakcyjną. Składy pasażerskie i towarowe korzystają ze wszystkich torów znajdujących się na wiaduktach. Będą sprawniejsze przejazdy pociągów. Do zakończenia inwestycji dla zachowania bezpieczeństwa na obszarze robót prędkość pociągów będzie ograniczona.

W Andrespolu postępuje przebudowa sieci telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych, pogłębianie wykopu pod torami dla przyszłej jezdni oraz budowa pochylni i schodów dla pieszych łączących perony z tunelem. Realizowane są prace przy systemie odwodnieniowym. Na czas prac podróżni i mieszkańcy mają do dyspozycji przejście w poziomie szyn, co umożliwia korzystanie z peronów przystanku Bedoń. Dla samochodów wyznaczono trasy objazdowe.

W Gałkowie wykonano już główny przekop pod wiaduktem. Kontynuowana jest budowa ścian oporowych przy drogach dojazdowych. Wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej powstają żelbetowe ściany. Budowana jest pochylnia dla pieszych. W sąsiedztwie obiektu przygotowywany jest zbiornik retencyjny.

Wartość inwestycji w Gałkowie to ok. 23,6 mln zł netto, w tym wkład Gminy Koluszki to ok. 8,4 mln zł netto, powiatu łódzkiego wschodniego 3,8 mln zł netto, a PLK ok. 11,4 mln zł netto. W Andrespolu wartość inwestycji to ok. 29,9 mln zł. PLK przeznaczą 18,6 mln zł netto, Gmina Andrespol 11,3 mln zł netto. Zadania dofinansowane są ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowane zakończenie inwestycji w Gałkowie nastąpi w III kwartale 2023 r., w Andrespolu w IV kwartale br.

Bezpieczniej na kolei i na drogach

Budowa tuneli drogowych w Andrespolu i Gałkowie wpisuje się w realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projekt poprawy bezpieczeństwa. Celem jest zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. PLK realizują program we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg.

W województwie łódzkim w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” wybudowano już wiadukt drogowy nad torami w Skierniewicach. Na sieci kolejowej wybudowanych zostanie ponad 20 bezkolizyjnych obiektów. Cały projekt ubiegający się o dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ma wartość ok. 260 mln zł netto.

W ostatnich latach na terenie województwa łódzkiego PLK zbudowały również bezpieczne przejścia podziemne. Tunele dla pieszych, które jednocześnie usprawniły miejskie komunikacje powstały m.in. w Łowiczu, Pabianicach, Zduńskiej Woli i Zgierzu.

Bezpieczne skrzyżowania powstają także w ramach innych projektów Krajowego Programu Kolejowego m.in. na modernizowanych liniach: Poznań – Warszawa, Kraków – Rzeszów, Warszawa – Białystok i Warszawa – Lublin. Inwestycje są współfinansowane ze środków budżetowych oraz w ramach projektów unijnych.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz