Sektorkolejowy » Nowe tory i rozjazdy na stacji Olsztyn Gutkowo

Nowe tory i rozjazdy na stacji Olsztyn Gutkowo

pzez Damian

Nowe tory i rozjazdy na stacji Olsztyn Gutkowo zapewnią sprawne i bezpieczne podróże koleją w kierunku Gdańska i Dobrego Miasta. Przebudowa stacji oznacza uzgodnione z przewoźnikami zmiany w komunikacji dla pociągów regionalnych i dalekobieżnych od niedzieli, 19 lutego. Realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestycja o wartości ponad 231 mln zł netto współfinansowana jest ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Realizacja prac na linii kolejowej nr 221, łączącej stolicę województwa z północną częścią regionu i granicą państwa, poprawi dostęp do kolei oraz warunki podróży i przewozu towarów koleją.

Zabudowa nowych torów i rozjazdów na stacji Olsztyn Gutkowo zapewni sprawne i bezpieczne podróże koleją w kierunku Gdańska i Dobrego Miasta. Kolejny etap prac oznacza konieczność zmian w komunikacji na odcinku Olsztyn Gutkowo – Jonkowo, począwszy od niedzieli, 19 lutego, na okres 20 dni. Pociągi dalekobieżne na trasie Olsztyn – Trójmiasto pojadą zmienioną trasą przez Iławę, a dla pociągów Polregio obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Zmiany zostały uzgodnione z przewoźnikami. Aktualne informacje można znaleźć na www.portalpasazera.pl

Na szlaku Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto jest już nowy tor. Na stacji Dobre Miasto kończą się prace związane z przebudową układu torowego oraz konstrukcją nowego peronu wyspowego, na którym aktualnie układana jest nawierzchnia. Zakończono zasadnicze roboty na 4 wiaduktach kolejowych, na których kontynuowane są prace wykończeniowe. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów z przebudowanych peronów w Bukwałdzie, Cerkiewniku i Swobodnej. Na przystankach Bukwałd i Cerkiewnik gotowe są konstrukcje peronów, na których układana jest nowa nawierzchnia. Będzie nowe oświetlenie, wiaty i ławki oraz czytelne oznakowanie i gabloty informacyjne. Ścieżki naprowadzające oraz wygodne dojścia ułatwią dostęp do kolei osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. W następnej kolejności rozpoczną się prace przy przebudowie peronu na przystanku Swobodna.

Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie pomiędzy Olsztynem a Dobrym Miastem będą mogły poruszać się z prędkością do 100 km/h. Podróż koleją między miastami zajmie około 30 minut. Szybciej, do 70 km/h, pojadą pociągi towarowe. Przebudowa stacji Olsztyn Gutkowo oraz toru na linii kolejowej nr 221 umożliwi jazdę dłuższych i cięższych pociągów towarowych, które będą mogły przewieźć więcej ładunków.

Prace o wartości ponad 231 mln zł netto na odcinku Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto są dofinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zakończenie prac planuje się w 2023 r.

Źródło: PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz