Sektorkolejowy » Neorenesansowy dworzec w Sochaczewie zostanie przebudowany. PKP S.A. podpisały umowę z wykonawcą prac budowlanych

Neorenesansowy dworzec w Sochaczewie zostanie przebudowany. PKP S.A. podpisały umowę z wykonawcą prac budowlanych

pzez Adrian

Gruntowny remont zabytkowego dworca w Sochaczewie

Już niedługo dworzec kolejowy w Sochaczewie przejdzie metamorfozę. PKP S.A. podpisały umowę z wykonawcą prac budowlanych. Inwestycja spółki PKP będzie realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.  Zabytkowy budynek dworca, który powstał w latach 1901 – 1903 przejdzie renowację z uwzględnieniem zabytkowych walorów obiektu oraz zostanie przystosowany do aktualnych standardów obsługi podróżnych.

Projekt przebudowy dworca w Sochaczewie obejmuje:

  • odnowienie ceglanej elewacji budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi
  • czyszczenie i naprawę powstałych ubytków
  • odtworzenie na wzór historycznej lub renowację stolarki okiennej i drzwiowej
  • wymianę poszycia dachowego na rąbek stojący wykonany z blachy tytanowo-cynkowej
  • umieszczenie stylizowanego zegara w górnym naświetlu wejścia głównego
  • wykonanie nowej iluminacji

„Bardzo się cieszę, że już niebawem ruszą prace budowlane związane z przebudową dworca w Sochaczewie. Każdego dnia setki mieszkańców mojego rodzinnego miasta korzystają z tego budynku, dojeżdżając do pracy w Warszawie. Ja również jestem jego użytkownikiem. Ten budynek ma bogatą historię – przetaczały się przez niego armie I i II wojny światowej. To na stacji w Sochaczewie wysiadają turyści, którzy chcą odwiedzić Żelazową Wolę, a podróżują pociągami. Jestem przekonany, że dzięki inwestycji moje rodzinne miasto zyska prawdziwą perełkę, wizytówkę, z której będziemy dumni i na której będziemy witać wszystkich, którzy do nas przybędą koleją” – mówił Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

O korzyściach płynących z przebudowy dworca kolejowego w Sochaczewie mówił także Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury:

„Podpisanie umowy na przebudowę dworca w Sochaczewie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu sochaczewskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Sochaczewa, ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie do Łowicza i Warszawy. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców”.

Jak będzie wyglądało wnętrze budynku dworca po modernizacji?

Na parterze obiektu przewidziano hol, który będzie pełnił funkcję poczekalni. Dzięki inwestycji PKP S.A. dworzec zostanie wyposażony m.in. w:

  • gabloty z rozkładami jazdy pociągów
  • ławki
  • nowy system informacji głosowej
  • elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów

W środku budynku oprócz holu znajdą się również:

  • toalety
  • przestrzeń pod planowany lokal gastronomiczny
  • pomieszczenia biurowe przeznaczone dla jednej ze spółek kolejowych
  • pomieszczone z kasami biletowymi

Ponadto dworzec zostanie przystosowany do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone – znikną bariery architektoniczne  i pojawi się wiele udogodnień w postaci m.in.:

  • ścieżek naprowadzających
  • dotykowych planów dworca
  • tabliczek informacyjnych w alfabecie Braille’a
  • toalet, które są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

„Wykonaliśmy kolejny krok na drodze do tego, żeby dworzec w Sochaczewie odzyskał swój historyczny blask i jednocześnie stał się obiektem nowoczesnym oraz przyjaznym dla wszystkich podróżnych. Lada dzień ruszą prace budowlane, dzięki którym będzie to możliwe. W województwie mazowieckim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 zrealizujemy łącznie 38 inwestycji dworcowych” – mówił Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Bezpieczniejszy dworzec z uwzględnieniem aspektów ekologicznych

Przedsięwzięcie PKP S.A. ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na dworcu oraz w jego otoczeniu. Ponadto projekt przebudowy obiektu w Sochaczewie przewiduje wykorzystanie wielu proekologicznych rozwiązań. W ramach inwestycji spółki PKP zaplanowano:

  • docieplenie dachu budynku od wewnątrz
  • wykorzystanie stolarki okiennej i drzwiowej charakteryzującej się niskim stopniem przenikalności cieplnej, co wpłynie korzystnie na ograniczenie strat ciepła
  • wykorzystanie energooszczędnego oświetlenia
  • montaż systemu BMS (Building Management System), który będzie zarządzał wszystkimi instalacjami oraz urządzeniami na dworcu w taki sposób, żeby optymalizować zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody
  • montaż nowoczesnych systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo: kontroli dostępu, monitoringu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych

Plac przed budynkiem dworca w nowej odsłonie

Wiele zmian dotyczy także placu przed budynkiem dworca w Sochaczewie. Przebudowę przejdzie układ komunikacyjny, a przy frontowej fasadzie obiektu przewidziano miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu kiss&ride. Ponadto od strony ul. Henryka Sienkiewicza powstaną:

  • 9 miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla samochodów elektrycznych
  • postój taksówek
  • dwa wyspowe perony dla autobusów

Warto dodać, że obok budynku znajdzie się wiata rowerowa, natomiast nie zmieni się umiejscowienie zabytkowej lokomotywy. Otoczenie dworca zostanie uporządkowane. Pojawią się tam również elementy małej architektury, czyli kosze, ławki i oświetlenie.

„Głęboka modernizacja polskiej kolei zapoczątkowana została dzięki unijnemu budżetowi jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Obecnie, przy niebagatelnym wsparciu środków unijnych, Polska realizuje kolejowy plan Marshalla. To program bez historycznego precedensu, którego częścią jest przebiegająca przez Sochaczew linia kolejowa E-20, będąca odcinkiem ważnego Europejskiego Korytarza Transportowego sieci TEN-T „Morze Północne – Bałtyk”, łączącego porty w Europie Zachodniej z tymi w Zatoce Fińskiej. Wielomilionowe inwestycje w infrastrukturę liniową na E-20 to wyraz solidarności i wsparcia Europy dla polskich obywateli w budowaniu szybkich, komfortowych i punktualnych połączeń kolejowych. Obecnie przyszedł czas na europejskie wsparcie dla przebudowy dworca w Sochaczewie. Po zakończeniu inwestycji podróż np. na trasie Sochaczew – Warszawa będzie się rozpoczynać w komfortowych warunkach już na dworcu. Unijne wsparcie zostanie przekazane poprzez krajowy Program Inwestycji Dworcowych” – mówił  Christopher Todd – dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Wykonawstwo oraz koszt inwestycji PKP S.A.

Przebudowa dworca w Sochaczewie będzie kosztowała 9 mln złotych brutto. Opracowaniem dokumentacji projektowej zajęła się pracownia Demiurg z Poznania. Prace budowlane w ramach tej inwestycji wykona P.P.H.U. SOCHBUD S.C. z Sochaczewa. Zgodnie z planem działania w ramach przedsięwzięcia PKP S.A. mają zakończyć się wiosną 2023 roku.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz