Na początku tego tygodnia, najpierw w Tczewie, a dzień później w Ostrowie Wielkopolskim funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ujęli czworo nieletnich sprawców układania przeszkód na torach. W pierwszym przypadku o obecności osób nieuprawnionych na szlaku Starogard Gdański – Zblewo, zaalarmował kierownik pociągu, a w drugim maszynista pociągu towarowego. Szybka wymiana informacji pomiędzy pracownikami kolejowymi i służbą dyżurną SOK zapobiegła nieszczęściu.
Do pierwszego zdarzenia doszło w poniedziałek, 17 kwietnia br. kiedy to dyżurna ruchu stacji Starogard Gdański powiadomiła telefonicznie dyżurnego zmiany SOK w Tczewie, że kierownik pociągu pasażerskiego relacji Tczew – Chojnice na szlaku kolejowym Starogard Gdański – Zblewo najechał na ułożone na główkach szyn przeszkody w postaci kamieni. Na miejsce niezwłocznie skierowano funkcjonariuszy z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Tczewie. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze SOK zauważyli dwóch chłopców układających przeszkody na torach w postaci kamieni. Podczas interwencji podjętej przez mundurowych, nieletnie osoby w wieku 13 i 15 lat przyznały się do układania przeszkód na torach, oczekując na kolejne nadjeżdżające pociągi. Funkcjonariusze SOK usunęli ułożone przez nieletnich sprawców kamienie.
Do podobnego zdarzenia doszło następnego dnia na szlaku kolejowym Franklinów – Ostrów Wielkopolski. Dyżurny zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Ostrowie Wielkopolskim otrzymał informację od dyżurnej ruchu stacji Ostrów Wielkopolski, że maszynista pociągu towarowego relacji Września – Chałupki zaalarmował o osobach nieuprawnionych, które układają kamienie na torach. We wskazane miejsce błyskawicznie skierowano funkcjonariuszy SOK, którzy ujęli dwie dziewczyny w wieku 14 i 15 lat. Podczas prowadzonych czynności ujawniono na torach zmiażdżone kamienie tłucznia. Nastolatki przyznały się do układania kamieni przed nadjeżdżającymi pociągami.
W oby przypadkach, sprawcy niebezpiecznych wybryków chuligańskich zostali przekazani wezwanym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom Policji, celem dalszego postępowania.
Dzieci i młodzież przebywająca na obszarze kolejowym w miejscach niedozwolonych, między innymi układając różne niebezpieczne przedmioty na torach, często nie zdaje sobie sprawy, że ich niebezpieczne zabawy zagrażają nie tylko bezpieczeństwu w ruchu pociągów i pasażerów, ale również im samym. Nie zawsze w porę można dostrzec pociąg, nadjeżdżający z dużą prędkością. A przy spotkaniu człowieka z pociągiem ten pierwszy nie ma najmniejszych szans.
Źródło: SOK