Sektorkolejowy » MPK Wrocław przekazało tramwaj oraz żuraw Klubowi Sympatyków Transportu Miejskiego

MPK Wrocław przekazało tramwaj oraz żuraw Klubowi Sympatyków Transportu Miejskiego

pzez Adrian

Nowe pojazdy w Klubie Sympatyków Transportu Miejskiego z Wrocławia

W dniu 23 lutego 2022 roku doszło do przekazania przez MPK Wrocław dwóch pojazdów na rzecz Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego. Jest to tramwaj Konstal 105Na #2347, który został wycofany z ruchu oraz żuraw wypadkowy na podwoziu Star 266 wyprodukowany w 1989 roku. Pojazdy zostały przekazane nieodpłatnie. MPK Wrocław regularnie wymienia i modernizuje tabor.

Tramwaj Konstal typu 105Na

Kultowy tramwaj został wyprodukowany w 1981 roku. Należy dodać, że tramwaje Konstal 105Na były bardzo popularnym typem tramwajów, które transportowały pasażerów w wielu polskich miastach. Wraz z wymianą pojazdów na nowsze modele znikają one sukcesywnie z ulic. Tramwaj Konstal 105Na był potocznie nazywany „akwarium”. Wynikało to z dużych okien, które były w nim zamontowane. Ich rozmiar był sporo większy od rozmiaru okien w starszych modelach.

„Był to pierwszy tramwaj, który nie posiadał charakterystycznej korby służącej do prowadzenia pojazdu”

– powiedział Tomasz Sielicki, historyk transportu.

Co ciekawe w taborze MPK Wrocław figuruje około 90 Konstali.

„Cieszymy się z tego prezentu, bo jest to pojazd dość wyjątkowy. Został zmodernizowany we wrocławskim Protramie pod koniec lat 90. i wyróżnia się przez to charakterystycznymi współczesnymi rozsuwanymi drzwiami, zamontowanymi jednak w oryginalnym, nieco kanciastym nadwoziu. Późniejsze modernizacje miały już wyoblone ściany z tworzywa”

– powiedział Krzysztof Kołodziejczyk, prezes KSTM.

Żuraw wypadkowy marki Star

Wysłużony żuraw wypadkowy marki Star pełnił wieloletnią służbę w MPK Wrocław. Był on wykorzystywany m.in. do ratowania życia osób, które znalazły się pod tramwajem czy też do wznawiania ruchu tramwajowego po wkolejeniach. Jego miejsce zajął zakupiony nowoczesny dźwig.

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego z Wrocławia zrzesza prawdziwych pasjonatów komunikacji zbiorowej i jest inicjatywą niezależną. Zajmuje się on pozyskiwaniem i zachowywaniem jako zabytków pojazdów komunikacji publicznej, które zostały wycofane, zbieraniem eksponatów powiązanych z transportem zbiorowym oraz odkrywaniem i pielęgnowaniem jego historii.

„KSTM to grono ludzi o wielkiej pasji, z którymi świetnie współpracuje się przy wydarzeniach promujących komunikację publiczną we Wrocławiu. Część z tych zaangażowanych osób to zresztą nasi pracownicy, którzy oddają swoje serce tramwajom i autobusom także w swoim czasie wolnym”

– powiedział Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Należy dodać, że kolekcja historycznych pojazdów Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego z Wrocławia liczy już niemalże 30 egzemplarzy. W kolekcji znajdują się np. autobusy, tramwaje oraz pojazdy techniczne.

Autor: Damian Malesza
Fot. MPK Wrocław / Facebook

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz