Sektorkolejowy » MPK Kraków zamierza kupić 60 nowych tramwajów. Wkrótce startują konsultacje rynkowe

MPK Kraków zamierza kupić 60 nowych tramwajów. Wkrótce startują konsultacje rynkowe

pzez Damian

Krakowski przewoźnik planuje zakup 60 kolejnych niskopodłogowych pojazdów, które są wyposażone w monitoring, klimatyzację oraz udogodnienia dla osób, których poruszanie się jest ograniczone. Tramwaje miałyby zostać dostarczone do 2026 r.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie chce w pierwszej kolejności kupić 30 nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. Część nowych wagonów będzie miała ponad 40 m długości. Zanim zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe, spółka zamierza przeprowadzić wstępne konsultacje rynkowe, które będą się odbywać w formie spotkań. Zgodnie z planem mają trwać minimum 4 miesiące. Celem konsultacji jest uzyskanie niezbędnych informacji do przygotowania precyzyjnego postępowania przetargowego (głównie chodzi o opis przedmiotu zamówienia nowych tramwajów). Krakowski przewoźnik zaznaczył w komunikacie, że termin może ulec przedłużeniu, w momencie, gdy ich cele nie zostaną osiągnięte we wskazanym okresie. Podmioty, które są zainteresowane uczestnictwem w konsultacjach, mogą do 22 listopada br. przesłać formularz zgłoszeniowy na adres: zamowienia@mpk.krakow.pl.

MPK Kraków będzie starało się o dofinansowanie na zakup nowych tramwajów. Nowe nabytki pozwolą na wycofanie z eksploatacji wszystkich wysokopodłogowych pojazdów należących do krakowskiego przewoźnika. Jest to szczególnie ważne dla osób, których możliwości poruszania są ograniczone.

Warto przypomnieć, że w latach 2020-2021 do Krakowa dostarczono 50 nowych tramwajów Lajkonik. Ponadto w 2022 i 2023 r. do stolicy Małopolski trafi kolejnych 60 nowych wagonów – Lajkonik II.

O pojazdach kupionych przez MPK Kraków pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz