Sektorkolejowy » Modernizacja stacji Sławków (woj. śląskie) za niemal 35 mln złotych

Modernizacja stacji Sławków (woj. śląskie) za niemal 35 mln złotych

pzez Adrian

Lepsze warunki dla podróżujących

Dzięki inwestycji, która była realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pasażerowie odwiedzający stację Sławków, mogą podróżować bezpieczniej oraz bardziej komfortowo. Prace modernizacyjne obejmowały budowę nastawni oraz peronów.

Łatwiejsze przemieszczanie się oraz nowe wyposażenie na stacji Sławków

W trosce o komfort i bezpieczeństwo podróżujących koleją na stacji Sławków podwyższone zostały perony, pojawiła się również antypoślizgowa nawierzchnia. Zmianie uległ również peron wyspowy, który znajduje się na linii kolejowej Sosnowiec Główny – Tunel. W jego miejscu pojawiły się  dwa jednokrawędziowe perony. W trosce o pasażerów, których przemieszczanie się jest ograniczone, utworzono specjalną pochylnię, która ma za zadanie ułatwić dojście na peron. Stacja Sławków została wyposażona również w nowe:

  • czytelne gabloty informacyjne
  • oznakowanie
  • ławki
  • wiaty
  • oświetlenie
  • nagłośnienie

Modernizacja infrastruktury oraz urządzeń

Prace modernizacyjne na stacji objęły również wymianę sieci trakcyjnej oraz torów kolejowych. Ponadto prace budowlane objęły także przejazd drogowo – kolejowy, obiekt inżynieryjny oraz 10 rozjazdów. W celu zapewnienia prawidłowego przemieszczania się pociągów zimą na rozjazdach zainstalowano elektryczne urządzenia, które są odpowiedzialne za ogrzewanie. W nowo powstałej nastawni pracują komputerowe urządzenia, które sterują ruchem kolejowym. Dzięki przedsięwzięciu, które zrealizowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., na stacji Sławków wzrósł poziom bezpieczeństwa. Ponadto ruch kolejowy na stacji przebiega sprawniej.

Bardziej wydajny transport towarów pomiędzy Europą a Azją

W Sławkowie modernizacji uległ wjazd na bocznicę Linii Hutniczej Szerokotorowej. Dzięki tej rewitalizacji transport towarów pomiędzy Europą a Azją odbywa się zdecydowanie sprawniej. Należy nadmienić, iż w Sławkowie na Linii Hutniczej Szerokotorowej znajduje się Euroterminal, który jest odpowiedzialny za międzynarodowy transport towarów. Inwestycja PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ma sprawić, że transport kolejowy będzie bardziej atrakcyjny.

Koszt inwestycji na stacji Sławków

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestycja na stacji Sławków była realizowana w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych nr 62, 660 na odcinku Tunel – Bukowno – Sosnowiec Płd.”. Przedsięwzięcie było finansowane ze środków budżetowych i pochłonęło niespełna 35 mln złotych. Dzięki tej inwestycji ulepszone zostały połączenia kolejowe na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego.

Autor: Damian Malesza

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz