Sektorkolejowy » Medalik – wyjątkowy tramwaj w barwach Rakowa Częstochowa

Medalik – wyjątkowy tramwaj w barwach Rakowa Częstochowa

pzez Damian

Pojazd w czerwono-niebieskiej kolorystyce został zaprezentowany w Częstochowie 9 marca br. z okazji 65-lecia częstochowskich tramwajów. Z tej okazji tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) zorganizowało dzień otwarty w zajezdni. Tym samym mieszkańcy miasta mieli okazję, by z bliska poznać tajniki pracy przewoźnika.

Medalik, czyli czerwono niebieski tramwaj Pesa Twist o nr 621 przyozdobiony herbem Rakowa Częstochowa oraz unikatowymi grafikami zadebiutował na częstochowskich ulicach. Istotnym elementem jego malowania są także napisy „O mój Rakowie – jesteś w sercu mym. Od najmłodszych lat miłość moja trwa zawsze tylko Ty” nawiązujące do pieśni związanej z tym klubem. Pojazd realizuje kursy na linii tramwajowej nr 3 – od pętli Stadion Raków aż do pętli Fieldorfa-Nila.

Na pokładzie tramwaju odgrywana jest doskonale znana z meczów odbywających się na stadionie w Częstochowie przy ul. Limanowskiego 83 charakterystyczna melodia przyśpiewki „O mój Rakowie” – do której nawiązują napisy umieszczone na pojeździe.

65. rocznica otwarcia pierwszej linii tramwajowej w Częstochowie

Historia częstochowskich tramwajów sięga 8 marca 1959 r. Wtedy to w Częstochowie oddano do eksploatacji pierwszą linię tramwajową – o długości 7,1 km. Nowa trasa przebiegała od ul. Worcella przez Aleje: Kościuszki, Wolności, ZWM (aktualnie Niepodległości), Pokoju aż do pętli na Kucelinie.

Druga częstochowska linia tramwajowa została uruchomiona kilka miesięcy później, a dokładnie 21 lipca 1959 r., która połączyła pierwszą trasę z ul. Łukasińskiego (dzielnica Stary Raków).

Sprawdź także:

Autor: Damian Malesza
Fot. rakow.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz