Sektorkolejowy » Majówkowe wyjazdy – dodatkowe pociągi PKP Intercity i więcej wagonów w składach

Majówkowe wyjazdy – dodatkowe pociągi PKP Intercity i więcej wagonów w składach

pzez Damian

Już w najbliższych dniach Polacy wyruszą na majówkowe wyjazdy. Mając na uwadze komfort pasażerów, PKP Intercity wzmocni najpopularniejsze połączenia dodatkowymi wagonami. Zwiększona liczba miejsc pojawi się w ponad 80 składach. Na okres majówki PKP Intercity zaplanowało także uruchomienie dodatkowych pociągów.

W planach przewoźnika jest wzmocnienie 85 pociągów dodatkowymi blisko 100 wagonami, a także 5 elektrycznymi zespołami trakcyjnymi ED74, które będą jeździć na popularnych trasach w okresie od 28 kwietnia do 7 maja. Z dodatkowych wagonów skorzystają podróżni wyruszający m.in. z Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Łodzi, Katowic czy Lublina, które pojadą do innych dużych miast lub popularnych ośrodków turystycznych, jak np. Kołobrzeg. Liczba wagonów przewidzianych do wzmocnień rozkładowych połączeń z każdym dniem będzie wzrastać.

Dodatkowe połączenia na okres majówki

Obserwując rosnące w ostatnich dniach zapotrzebowanie na majówkowe podróże, PKP Intercity zdecydowało się na uruchomienie dodatkowych połączeń na najbardziej popularnych kierunkach. Podróż na Mazury ułatwi mieszkańcom Warszawy dodatkowy pociąg IC Żeromski – BIS rel. Warszawa – Olsztyn. Dla miłośników polskiego morza uruchomione zostaną dodatkowe połączenia IC Bałtyk – BIS, IC Pobrzeże – BIS oraz IC Heweliusz – BIS, które do Gdyni wyruszą kolejno z Poznania, Warszawy i Wrocławia. Na okres majówki PKP Intercity zaplanowało uruchomienie łącznie ośmiu dodatkowych składów. Są nimi:

• IC 7550 Bałtyk – BIS – rel. Poznań – Gdynia; kursujący 29, 30 kwietnia oraz  3, 6 i 7 maja;

• IC 5750 Bałtyk – BIS – rel. Gdynia – Poznań; kursujący 29, 30 kwietnia oraz 3, 6, 7 maja;

• IC 65161 Heweliusz – BIS – rel. Wrocław – Gdynia; kursujący 29 kwietnia i 6 maja;

• IC 56160 Heweliusz – BIS – rel. Gdynia – Wrocław; kursujący 30 kwietnia i 7 maja;

• IC 15159 Żeromski – BIS – rel. Warszawa – Olsztyn; kursujący 29 kwietnia i 6 maja;

• IC 51158 Żeromski – BIS – rel. Olsztyn – Warszawa; kursujący 30 kwietnia i 7 maja;

• IC 1517 Pobrzeże – BIS – rel. Warszawa – Gdynia; kursujący 29 kwietnia i 6 maja;

• IC 5116 Pobrzeże – BIS – rel. Gdynia – Warszawa; kursujący 30 kwietnia i 7 maja.

Dodatkowo 1 maja na torach zadebiutuje nowy pociąg IC Kinga, który połączy Warszawę z Krakowem. Będzie kursował codziennie, a po drodze zatrzyma się między innymi w Radomiu i Kielcach. Połączenie będzie obsługiwane nowoczesnym elektrycznym zespołem trakcyjnym ED160 FLIRT, na pokładzie którego będzie klimatyzacja i udogodnienie dla podróżnych z niepełnosprawnościami, rowerzystów czy rodzin dziećmi. Także od 1 maja krakowianie zyskają dodatkową możliwość dojazdu do Bydgoszczy, zaś bydgoszczanie – do Łodzi i Krakowa, a to dzięki wydłużeniu do Bydgoszczy relacji pociągu IC Kazimierz kursującego pomiędzy Łodzią Fabryczną a Krakowem.

Jeszcze prostsza rezerwacja miejsc

PKP Intercity rozszerza możliwość graficznej rezerwacji miejsc o kolejne składy wagonowe. W lutym br. przewoźnik udostępnił taką funkcję w wybranych pociągach kategorii EIC, pod koniec marca – w części połączeń kategorii IC. Funkcja ta stanowi istotne udogodnienie, dzięki któremu każdy pasażer może wybrać preferowane przez siebie miejsce czy sprawdzić frekwencję w pociągu. 1 maja przewoźnik udostępni rozwiązanie również w wybranych składach TLK. Graficzna rezerwacja miejsc będzie możliwa w pociągach:

• IC 18100/1 – 81100/1 Gałczyński rel. Warszawa – Szczecin – Warszawa;

• TLK 10100/1 – 10110/1 Żubr rel. Warszawa – Białystok – Warszawa;

• TLK 12120/1 – 21120/1 Inka rel. Warszawa – Lublin – Warszawa;

• TLK 28100/1 – 82100/1 Staszic rel. Lublin – Szczecin – Lublin;

• TLK 45102/3 – 54102/3 Flisak rel. Katowice – Gdynia – Katowice;

• TLK 58110/1 – 85110/1 Bory Tucholskie rel. Gdynia – Kostrzyn – Gdynia.

Najtaniej z PKP Intercity

Pasażerowie, którzy planują podróże w większym gronie mogą skorzystać z oferty dla małych grup – Taniej z Bliskimi. Aby z niej skorzystać wystarczy podróżować w grupie od 2 do 6 osób – wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30% zniżki od bazowych cen biletów. Co istotne, oferta łączy się z ulgami ustawowymi i obowiązuje w pociągach kategorii TLK oraz IC w relacjach krajowych. Warto pamiętać, że bilety należy kupić najpóźniej 1 dzień przed wyjazdem. Dzięki Taniej z Bliskimi podróże koleją z rodziną lub grupą przyjaciół są tańsze. Dostępna jest również oferta promocyjna – Bilet Rodzinny – na połączenia ekspresowe EIC i EIP. Pozwala ona obniżyć koszty podróży o 30%. Podróżując zatem w grupie od 2 do 5 osób, w tym z dzieckiem, które nie ukończyło 16 lat, warto skorzystać z Biletu Rodzinnego.

We wszystkich pociągach PKP Intercity w relacjach krajowych można korzystać z Karty Dużej Rodziny, która daje 30% rabatu podczas wspólnej podróży co najmniej 2 osób posiadających Kartę Dużej Rodziny (bez względu na przynależność rodzinną).

Podróżując z dziećmi warto pamiętać o tym, że dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia, podróżują z PKP Intercity z ulgą 100% w wagonach 2. klasy. Wystarczy pobrać dla nich bilet z tą ulgą.  Starszym dzieciom i młodzieży szkolnej przysługuje ustawowa ulga w wysokości 37% – na podstawie legitymacji szkolnej.

Również studenci mają prawo do ulgi ustawowej, dzięki niej z ważną legitymacją studencką w pociągach PKP Intercity każdej relacji krajowej pojadą taniej aż o 51%. Ulgę studencką można dodatkowo połączyć z innymi promocjami, które przewidują taką możliwośćZ narodowym przewoźnikiem w przystępnych cenach podróżują także seniorzy. Bilet Seniora to stała oferta tańszych przejazdów dla każdego, kto ukończył 60 r.ż. Zniżka 30% obowiązuje na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty. Emeryci i renciści, bez względu na wiek mają także prawo do dwóch przejazdów w roku z ulgą ustawową 37% w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów w komunikacji krajowej. W czasie kontroli, oprócz dokumentu tożsamości, powinni okazać zaświadczenie wydawane przez odpowiednią instytucję (np. terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów).

Łatwy zakup biletów

Bilety PKP Intercity dostępne są przez internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji PKP Intercity, a także w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych oraz videomatach.

Narodowy przewoźnik stawia na rozwój zdalnych kanałów sprzedaży, konsekwentnie rozwijając funkcjonalności strony internetowej oraz aplikacji mobilnej PKP Intercity. Bilety na majówkowy przejazd pociągami PKP Intercity można kupić również w aplikacji mobilnej KOLEO oraz na stronie koleo.pl, a także w aplikacjach mPay i serwisach e-podróżnik oraz w aplikacji mobilnej BILKOM i stronie Bilkom. Dodatkowo, od 24 kwietnia użytkownicy aplikacji Jakdojade mogą korzystać z nowej funkcji, która uprości proces zakupu biletów PKP Intercity – przekierowania do systemu sprzedaży przewoźnika.

Istotne informacje dla pasażerów

Przed podróżą wskazane jest, żeby być na dworcu przynajmniej 15 minut przed odjazdem pociągu. Szczególnie jeśli nie znamy dobrze jego topografii. Docierając na dworzec wcześniej i zwracając uwagę na komunikaty głosowe, będziemy mieli odpowiedni zapas czasu. W związku z pracami modernizacyjnymi, PKP Intercity przypomina, by sprawdzać trasę danego pociągu i zawczasu zaplanować sobie rezerwę czasową na potrzebne przesiadki do komunikacji miejskiej. W szczególności pasażerowie podróżujący z i do Warszawy powinni zwrócić uwagę na zmiany w obrębie warszawskiej aglomeracji.

Obowiązujący obecnie rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewniają optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego. W ich następstwie ponad 110 pociągów jest kierowane przez stację Warszawa Gdańska. To nie jedyne zmiany. Część pociągów kursuje w skróconej relacji do i z Warszawy Centralnej lub Warszawy Wschodniej.

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.) oraz nr +48 22 473 35 31 (dla osób, które zawarły umowę z PKP Intercity).

Źródło: PKP Intercity
Fot. SektorKolejowy

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz