Od 11 czerwca br. lokomotywa PKP Intercity z wizerunkiem wybitnego naukowca Jana Czochralskiego będzie podróżować po Polsce. Prezentacja Griffina EU160 w okolicznościowej szacie graficznej odbyła się na dworcu w Katowicach, skąd pierwszy skład wyjechał w trasę. Jest to kolejny etap akcji „Szlak Akademii Superbohaterów” dedykowanej popularyzacji nauki organizowanej przez narodowego przewoźnika oraz Fundację Nauka. To Lubię.
Jan Czochralski zwycięzcą plebiscytu
PKP Intercity wspólnie z Fundacją Nauka. To Lubię na przełomie kwietnia i maja rozstrzygnęły konkurs realizowany w ramach projektu „Szlak Akademii Superbohaterów”. W ogólnopolskim plebiscycie każdy mógł oddać swój głos na jednego z dziesięciu wybitnych polskich naukowców. Wśród kandydatów znalazły się takie osobistości jak Maria Skłodowska-Curie, czy Ignacy Łukasiewicz. Zwycięzcą został Jan Czochralski, znamienity chemik i metaloznawca, którego wynalazki były wykorzystywane m.in. w przemyśle kolejowym. To właśnie jego wizerunek ozdobił lokomotywę PKP Intercity, która w najbliższych miesiącach będzie kursować po całej Polsce.
Od dzisiaj na szlaku!
Pojazd EU 160 Griffin w nowej szacie graficznej został zaprezentowany 11 czerwca na Dworcu Głównym w Katowicach. Oklejona lokomotywa będzie prowadzić pociągi po całym kraju przez najbliższych 6 miesięcy. Odwiedzi takie miasta jak m.in. Poznań, Lublin, Białystok czy Świnoujście. Przewoźnik nie zdradza konkretnych tras i wraz z fundacją zachęca do tego, aby obserwować szlaki i dworce.
Cieszę się, że możemy uczcić dorobek wybitnego polskiego naukowca, Jana Czochralskiego, umieszczając jego wizerunek na jednej z naszych lokomotyw. Tym sposobem nie tylko upamiętniamy jego wkład w naszą historię, ale również promujemy polską naukę na terenie całego kraju. Zachęcamy do wspólnej zabawy, śledzenia szlaku „Akademii Superbohaterów”, oglądania filmów i spotkań na dworcach – powiedział Adam Wawrzyniak, członek zarządu PKP Intercity.
Akcja „Szlak Akademii Superbohaterów”
Inicjatywa obejmuje nie tylko plebiscyt, ale również stworzenie mapy „Szlaku Akademii Superbohaterów” wraz z przewodnikiem zawierającym propozycje wycieczek kolejowych do miejsc związanych z polską nauką. Zostanie również przygotowana interaktywna wersji mapy, a także zostaną wyemitowane inspirujące filmy edukacyjne. Dodatkowo, na dworcach miast Polski odbędą się angażujące prelekcje popularnonaukowe, które z pewnością zachwycą wszystkich pasjonatów wiedzy.
Wraz z PKP Intercity zachęcamy do podróżowania po Polsce śladami nauki polskich Superbohaterów, których supermoce zmieniały realny świat. Gdyby żyli w Stanach Zjednoczonych, na pewno powstałby o nich niejeden film. Jestem przekonany, że świetnym materiałem na scenariusz jest historia profesora Jana Czochralskiego, który zasłynął chociażby z wynalezienia bardzo odpornego stopu metali, który zrewolucjonizował kolej – podsumował Tomasz Rożek, prezes Fundacji Nauka. To Lubię.
W letnich miesiącach na kanałach „Nauka. To Lubię” pojawią się trzy filmy edukacyjneo polskiej kolei, a we wrześniu planowane są dwa spotkania z dr. Tomaszem Rożkiem na dworcach kolejowych. Projekt „Szlak Akademii Superbohaterów” to wyjątkowa okazja do poznania wkładu polskich naukowców w rozwój światowej nauki oraz atrakcyjna forma spędzenia czasu zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla wszystkich miłośników nauki.
Źródło: PKP Intercity