Sektorkolejowy » Łódź – Modernizacja ul. Legionów nabiera tempa

Łódź – Modernizacja ul. Legionów nabiera tempa

pzez Adrian

Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych postępują prace na przebudowywanym odcinku ul. Legionów w Łodzi. Kiedy tramwaje ponownie wyjadą na trasę prowadzącą Koziny, Zdrowie oraz do ul. Gdańskiej?

Przedsięwzięcie, w ramach którego remontowana jest ważna trasa tramwajowa w Łodzi, obejmuje 3 zadania, które podzielono na następujące odcinki:

  • od pl. Wolności do ul. Zachodniej
  • od ul. Zachodniej do ul. Żeligowskiego
  • ul. Cmentarną

Łącznie powstanie ok. 1,5 km zupełnie nowej drogi. Na wszystkich odcinkach sfrezowano już nawierzchnię, zdemontowano torowisko, sieć trakcyjną, częściowo także chodniki. W pobliżu pl. Wolności trwa budowa nowego gazociągu, a od strony ul. Żeligowskiego wykonywane są odwierty pod nowe słupy trakcyjne oraz studnie technologiczne” – informuje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Jak będzie wyglądała ul. Legionów po przebudowie?

W ramach prac modernizacyjnych na ul. Legionów w Łodzi wymienione zostanie torowisko, które będzie wykonane w technologii ograniczającej hałas oraz drgania. Nową nawierzchnię w postaci łupanej kostki kamiennej zyska także jezdnia. Zakres inwestycji obejmuje również poszerzenie chodników.

Nową odsłonę ul. Legionów zaprojektowano jako dwukierunkową jezdnię z torami tramwajowymi w środkowej części. Będzie ona zwężana w rejonie przystanków – w taki sposób, by móc wsiadać do tramwajów bezpośrednio z podniesionego o 20 cm względem jezdni chodnika.

W rezultacie na ul. Legionów ma znaleźć się sporo zieleni m.in. drzewami, krzewami oraz innymi roślinami. Co ciekawe będzie wyposażona w automatyczny system nawadniania. W jej rejonie przewidziano m.in. nowe oświetlenie, meble miejskie, kosze oraz miejsca do parkowania (50 miejsc).

Ruch na ul. Cmentarnej pozostanie dwukierunkowy z torowiskiem na środku, a jezdnia zostanie wykonana z kostki kamiennej. W miejscu, gdzie ul. Cmentarna zbiega się z ul. Legionów, przewidziano plac miejski przeznaczony dla pieszych. Zasadzone zostaną nowe drzewa oraz powstanie zdrój uliczny.

Zgodnie z planem modernizacja ul. Legionów w Łodzi ma zakończyć się do końca 2023 r. Całkowity koszt inwestycji to 116 mln zł. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Balzola Polska Sp. z o.o. i Lantania S.A.

Autor: Damian Malesza
Fot. lodz.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz