Sektorkolejowy » Lepsze warunki podróży pociągami z Kędzierzyna do granicy z Czechami

Lepsze warunki podróży pociągami z Kędzierzyna do granicy z Czechami

pzez Adrian

Działania PKP PLK na rzecz usprawnienia podróży pociągami

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podejmują kolejne działania, które mają na celu usprawnienie podróży oraz przewozów towarów pociągami od Kędzierzyna-Koźla w kierunku Chałupek oraz granicy z Czechami. Ogłoszono już przetarg na prace projektowe linii kolejowej nr 151 Kędzierzyn-Koźle – Chałupki.  Po realizacji projektu kolej stanie się dostępniejsza, dzięki budowie nowych przystanków kolejowych:

  • Racibórz Ostróg
  • Racibórz Fabryczny

Korzystanie ze stacji kolejowych:

  • Kędzierzyn-Koźle
  • Racibórz
  • Chałupki

stanie się łatwiejsze, gdyż zostaną one przystosowane do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone.

Zakres prac budowlanych obejmuje także wymianę sieci trakcyjnej oraz torów na około 54-kilometrowej trasie. Pozwoli to na zwiększenie prędkości składów pasażerskich do 160 km/h i składów towarowych do 120 km/h. Modernizacja zwiększy atrakcyjność kolei jako ekologicznego środka transportu. Przedsięwzięcie umożliwi również obsługę dłuższych składów (do 780 m). Warto dodać, że pojawi się także możliwość obsługi cięższych składów, dzięki przebudowie obiektów inżynieryjnych. Transport kolejowy stanie się bardziej efektywny. Pociągi wyjeżdżające z woj. opolskiego i śląskiego w stronę granicy z Czechami, będą mogły zabrać więcej towarów, a sama podróż przebiegnie sprawniej.

Przetarg na prace budowlane na linii kolejowej nr 151

Przetarg ogłoszony przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pt. „Prace na linii kolejowej E 59, odcinek Kędzierzyn-Koźle – Chałupki – dokumentacja projektowa” stara się o dofinansowanie przez Unię Europejską z instrumentu „Łącząc Europę”. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP PLK umowa z wykonawcą prac budowlanych w ramach tego projektu ma zostać podpisana na przełomie III i IV kwartału br. Planowo prace projektowe mają zakończyć się pod koniec 2023 roku.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz