Sektorkolejowy » Lepsze możliwości obsługi pasażerów na kolei na Mazowszu

Lepsze możliwości obsługi pasażerów na kolei na Mazowszu

pzez Damian

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła przetargi na modernizację przystanku Wołomin oraz na budowę miejsc parkingowych przy przystanku Urle w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

— Mieszkańcy Mazowsza korzystają z efektów Programu Przystankowego, dzięki któremu skutecznie walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym. Na terenie woj. mazowieckiego zmodernizowano lub zbudowano już 9 przystanków. Dzięki inwestycji w Wołominie pasażerowie będą mogli korzystać z dłuższych pociągów, natomiast w Urlach zostawić samochód przy przystanku i przesiąść się do ekologicznego transportu — powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Na terenie bezpośrednio sąsiadującym ze stacją kolejową Urle, na linii kolejowej Zielonka – Kuźnica Białostocka (lk 6), PKP PLK SA wybudują monitorowany parking, który zapewni mieszkańcom wygodne przesiadki do pociągów. Zarządca kolei ogłosił przetarg na zaprojektowanie i wykonanie parkingu z 80 miejscami postojowymi, w tym 5 dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Czas realizacji to 10 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.

— Dzięki rządowemu Programowi Przystankowemu, PKP Polskie Linie Kolejowe SA zwiększają udogodnienia dla podróżnych w całej Polsce, w tym w podwarszawskich miejscowościach: Urlach i Wołominie. Zapewniamy lepsze możliwości komunikacyjne, budując parkingi przy stacjach i przystankach i warunki podróżowania, umożliwiając korzystanie z dłuższych pociągów — stwierdził Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Druga inwestycja, na którą PLK SA ogłosiły przetarg dotyczy przebudowy peronu w Wołominie. 200-metrowy peron zostanie przebudowany i wydłużony do 390 metrów. Inwestycja umożliwi sprawniejszą obsługę podróżnych jadących w stronę Warszawy czy Białegostoku, wsiadających lub wysiadających w Wołominie z pociągów Intercity, szczególnie w okresie letnim i szczytów przewozowych, kiedy przewoźnik prowadzi na trasie dłuższe składy. Szacunkowa wartość zadania w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 to ok. 3,5 mln zł.

Program Przystankowy w woj. mazowieckim

W województwie mazowieckim Program Przystankowy obejmuje na liście podstawowej 16 lokalizacji na łączną kwotę ponad 93,20 mln zł.

Są to: Józefin, Błonie Rokitno, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Chronów, Bąkowiec, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy, Ruda Wielka, Mława Miasto, Groszowice Wrzosów, Dąbrówka Zabłotnia, Niemojki.

W 2021 r. przebudowano przystanek w Niemojkach. Od 2023 r. pociągi zatrzymują się na nowych przystankach Dąbrówka Zabłotnia, Groszowice Wrzosów, Bąkowiec, Chronów, Mordy Miasto, Mława Miasto, Błonie Rokitno i Mrozy.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107.

Program Przystankowy ułatwia przesiadki

W województwie mazowieckim planowana jest budowa łącznie 11 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach, o szacunkowej łącznej wartości 8,5 mln zł. Są to: Rokitno, Ruda Wielka, Małkinia, Urle, Chorzele, Wola Bierwiecka, Kruszyna, Zielonka, Warka, Ciechanów oraz Mława. Trwają już prace związane z budową parkingu w Rokitnie.

W ramach Programu w całej Polsce przewidziano realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na ich budowę to 74,31 mln zł. Obecnie zakończono budowy w pięciu lokalizacjach, w szesnastu postępują prace budowlane, a dla siedmiu przygotowywane są postępowania przetargowe.

Źródło: gov.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz