Sektorkolejowy » Lepsza ochrona polskiej infrastruktury kolejowej. PKP Energetyka uruchomiła Centrum Monitorowania Alarmów

Lepsza ochrona polskiej infrastruktury kolejowej. PKP Energetyka uruchomiła Centrum Monitorowania Alarmów

pzez Adrian

Centrum Monitorowania Alarmów to system uruchomiony przez spółkę PKP Energetyka, który zabezpiecza polską infrastrukturę kolejową i energetyczną. Pozwala na monitorowanie zdarzeń w czasie rzeczywistym, co umożliwia szybką reakcję. W 2024 r. CMA obejmie prawie 1200 strategicznych obiektów infrastruktury na terenie Polski.

Infrastruktura kolejowa i energetyczna w Polsce

Za bezpieczeństwo infrastruktury kolejowej i energetycznej na terenie Polski odpowiada spółka PKP Energetyka. Łącznie to aż 1200 różnorodnych obiektów w całej Polsce takich jak:

  • 486 podstacji trakcyjnych
  • 328 kabin sekcyjnych
  • stacje paliw
  • Rejonowe Dyspozytury Energetyki

PKP Energetyka uruchomiła Centrum Monitorowania Alarmów (CMA) – system, który zapewni skuteczną ochronę infrastruktury zasilającej polską kolej. Umożliwi zagwarantowanie wyższego poziomu ciągłości i jakości dostaw energii. CMA obejmie także wszystkie pociągi sieciowe PKP Energetyka. Nowy system jest jednym z filarów prawidłowego funkcjonowania sektora kolejowego. Pozwala zapewnić ciągłość i możliwie najwyższą jakość usług świadczonych przez kolej, która jest jednym z najważniejszych środków transportu pasażerów i towarów. Ponadto sektor kolejowy to strategiczna gałąź polskiej gospodarki.

„Bezpieczeństwo infrastruktury zasilającej m.in. polską kolej, w tym infrastruktury krytycznej, to kluczowy element funkcjonowania całego sektora, o którego wadze przekonujemy się ostatnio szczególnie dobitnie podczas covidu i teraz w czasie wojny w Ukrainie. Centrum Monitorowania Alarmów to kolejny element zdigitalizowanego ekosystemu zapewniającego ciągłość zasilania najwyższej jakości, który wdrażamy w PKP Energetyka. Inwestycja w Centrum sprawia, że docelowo prawie 1200 obiektów infrastruktury kolejowej w całej Polsce będzie chroniona jeszcze skuteczniej – CMA to ogólnopolska tarcza bezpieczeństwa dla sektora kolejowego” – informuje Marek Kleszczewski, członek zarządu PKP Energetyka.

Jak działa Centrum Monitorowania Alarmów?

CMA jest nowoczesnym systemem, który „słyszy, widzi, analizuje i reaguje”. Umożliwia monitoringu wizyjnego oraz monitoringu sygnałów alarmowych. Centrum Monitorowania Alarmów zbiera  wszystkie sygnały z obiektów oraz reaguje na nawet najmniejsze pobudzenie, co pozwala zachować najwyższą precyzję i dokładność w przekazywaniu informacji o zagrożeniu. Pozwala to na szybkie i trafne reagowanie na zaistniałe zdarzenia.

„Centrum Monitorowania Alarmów to bardzo rozbudowany system, którego unikatową cechą jest precyzja i możliwość monitorowania wszelkich zdarzeń w czasie rzeczywistym. CMA to swoiste centrum dowodzenia – zintegrowana technologia, algorytmy i procedury tworzą szczelną tarczę bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki instalacji na prawie 1200 różnorodnych obiektach kolejowych i energetycznych m.in. ponad 8 tysięcy czujników SSWiN, 1150 central SSWiN, 5000 kamer CCTV oraz prawie 400 rejestratorów” – wyjaśnia Tomasz Witosławski, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Energetyka.

System CMA umożliwia m.in.:

  • skrócenie procesu decyzyjnego w reakcji na występujące zagrożenia
  • łatwe pozyskanie precyzyjnego materiału dowodowego
  • minimalizację i wczesne wykrywanie potencjalnych ryzyk wypadkowych

Aktualnie Centrum Monitorowania Alarmów jest zintegrowane z 50 obiektami infrastruktury. Ich liczba będzie systematycznie rosła. W 2024 r. system CMA ma objąć całą Polskę, czyli prawie 1200 strategicznych obiektów infrastruktury. Budżet tego projektu wynosi niespełna 30 mln złotych.

O spółce PKP Energetyka pisaliśmy już m.in. TUTAJ i TUTAJ.

Autor: DM
Fot. PKP Energetyka 

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz