Lampo, znany w pewnych kręgach jako PKPies, jest głównym bohaterem filmu „O psie, który jeździł koleją”. Właśnie wyruszył w trasę po całej Polsce. Z tej okazji, aktorzy grający w filmie: Mateusz Damięcki oraz Adam Woronowicz, reżyserka Magdalena Nieć oraz przedstawiciele PKP Intercity spotkali się na Dworcu Centralnym w Warszawie, by życzyć mu udanej podróży!
„O psie, który jeździł koleją” to film, na który widzowie czekali latami – ponadczasowy, międzypokoleniowy, z happy endem i uroczym owczarkiem szwajcarskim w roli głównej. Lampo, tytułowy bohater, pojawił się także na specjalnej grafice, na lokomotywie PKP Intercity i przez najbliższe 2 miesiące będzie podróżował po Polsce, zapraszając dzieci i rodziców do obejrzenia swoich przygód na wielkim ekranie. W najbliższych dniach będzie go można wypatrzeć na trasach: Warszawa-Kołobrzeg, Warszawa – Zakopane, Przemyśl – Wrocław czy Chełm -Bydgoszcz.
PKPies podróżnik
Film „O psie, który jeździł koleją” to przeniesiona we współczesne czasy opowieść znana z uwielbianego dzieła Romana Pisarskiego pod tym samym tytułem. Poruszająca historia przyjaźni dziewczynki i niezwykłego psa-podróżnika, czworonoga wiernego jak Lassie, dzielnego jak Bella i zabawnego jak Beethoven, który od szczenięcia czuł pociąg do wielkiej przygody i swoimi podróżami koleją poruszył miliony serc.
Życie Zuzi (Liliana Zajbert), której tata Piotr (Mateusz Damięcki) pracuje na kolei, zmienia się nie do poznania, kiedy wkracza w nie Lampo – niezwykły pies-podróżnik. Wyjątkowy owczarek, którego wyprawy pociągiem są sensacją i hitem internetu, z miejsca zostaje najlepszym przyjacielem mającej problemy z sercem dziewczynki. Niestety, zazdrosny o sławę Lampo, Dyrektor (Adam Woronowicz) robi wszystko, żeby pozbyć się psa ze swojej stacji. Kiedy mu się to udaje, rozdzielona z ukochanym pupilem Zuzia zaczyna chorować. Chociaż wszyscy starają się jej pomóc, szybko staje się jasne, że tylko bliskość i przyjaźń czworonoga mogą być lekarstwem, którego dziewczynka tak bardzo potrzebuje.
To jest film dla każdego – i dla małych i dla dorosłych widzów. Przedstawia piękną oraz wzruszającą historię. Takich opowieści jest bardzo mało. Cieszymy się z całą ekipą, że mieliśmy możliwość udziału w tej produkcji – mówi Adam Woronowicz, aktor grający w filmie.
Kolej w kadrze
Akcja filmu rozgrywa się m.in. na stacji postojowej oraz w pociągach. Do udziału w produkcji zaproszono więc dalekobieżnego przewoźnika PKP Intercity. Zdjęcia wykonywane były w wielu miejscach m.in. na terenie bocznicy kolejowej na warszawskiej Olszynce Grochowskiej, a największe plany zdjęciowe znajdowały się w zabytkowej lokomotywowni oraz hali całopociągowej. Na potrzeby produkcji udostępnionych zostało kilkanaście różnych pojazdów kolejowych, np. elektryczny zespół trakcyjny ED160 Flirt oraz zmodernizowane wagony.
Większość Polaków zna książkę o psie, który jeździł koleją i kojarzy ją z czasami dzieciństwa. Ja sam jako mały chłopiec bardzo ją lubiłem, dlatego cieszę się, że mogliśmy wziąć udział w takiej produkcji. To fantastyczna podróż sentymentalna i okazja do pokazania młodym widzom kolei i zaszczepienia w nich pasji do podróżowania pociągami. Akcja filmu rozgrywa się m.in. na naszej stacji postojowej na Olszynce Grochowskiej, a w produkcji, w rolach drugoplanowych, zagrały nasze pojazdy – mówi Tomasz Gontarz, wiceprezes PKP Intercity.
W czasie kręcenia filmu priorytetem dla twórców był komfort zwierząt pracujących na planie. Filmowe owczarki szwajcarskie (w filmie zamiennie występują trzy psy) miały zapewnione warunki godne największych artystów. Na planie psie gwiazdy prowadzone były przez grupę doświadczonych trenerów z Węgier na czele z Zoltanem Horkai, który potrafi rozmawiać nie tylko z psami, ale również wilkami, jeleniami i niedźwiedziami. Z polskimi twórcami współpracował już m.in. na planie serialu „Wataha” oraz przeboju „Kobiety mafii”. Na swoim koncie ma również udział w wielu hollywoodzkich produkcjach, w tym: „Zawód: Szpieg”, „Herkules”, „Eragon”, czy „Hellboy”.
Żródło: PKP Intercity