Sektorkolejowy » „Łącząc Europę” – Pociąg, który pokona 26 państw w 36 dni

„Łącząc Europę” – Pociąg, który pokona 26 państw w 36 dni

pzez Adrian

W pięciotygodniową podróż wyruszył pociąg o nazwie „Łącząc Europę” (Connecting Europe Express). W trakcie podróży zatrzyma się w ponad 100 miastach.

Trasa przejazdu pociągu została ogłoszona 9 maja. Podróż rozpoczęła się 2 września w Lizbonie. Celem podróży jest przedstawienie potencjału rozwoju kolei w Europie. Planowany jest przejazd przez 26 państw. W Polsce pociąg zatrzyma się w drugiej połowie września m.in. w Gdańsku. Zakończenie podróży planowane jest na 7 października w Paryżu.

„Kolej ukształtowała naszą bogatą, wspólną historię. Kolej jest jednak również przyszłością Europy, naszą drogą do łagodzenia zmian klimatu i napędzania odbudowy gospodarczej po pandemii, w miarę jak będziemy budować sektor transportu neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla”, powiedziała komisarz ds. transportu Adina Vălean.

W projekt zaangażowały się również spółki PKP. Pociąg ma podróżować od Bałkanów przez wschodnie i centralne kraje Unii Europejskiej, Europę Zachodnią, aż do Półwyspu Iberyjskiego.

Mapa z aktualną lokalizacją pociągu „Connecting Europe Express”

Fot. turystyka.wp.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz