Sektorkolejowy » Kujawsko-Pomorskie: Nowe perony zapewniły lepszy dostęp do kolei oraz ułatwiły wsiadanie do pociągów w kierunku Torunia i Olsztyna

Kujawsko-Pomorskie: Nowe perony zapewniły lepszy dostęp do kolei oraz ułatwiły wsiadanie do pociągów w kierunku Torunia i Olsztyna

pzez Adrian

Kolejne zmodernizowane perony w woj. kujawsko-pomorskim

Użytkownicy kolei korzystają z przebudowanych peronów w Kamionkach Jezioro i Rychnowie Wielkim na linii kolejowej nr 353, która prowadzi z Torunia do Olsztyna. Zmodernizowane perony na przystankach Kamionki Jezioro (peron nr 1) oraz Rychnowo Wielkie (peron nr 2) są wyższe, dzięki czemu wsiadanie do pociągów, które jadą w kierunku Torunia i Olsztyna stało się łatwiejsze. Ponadto zamontowane zostały ławki oraz wiaty. Czytelne oznakowanie oraz gabloty informacyjne, w których znajduje się aktualny rozkład jazdy kolei, ułatwiają orientację na przystankach. Dojście do peronów zostało przystosowane do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone. W trosce o osoby niewidome lub niedowidzące przygotowane zostały specjalne ścieżki naprowadzające. Przebudowane perony zostały wyposażone w wydajne oświetlenie LED, dzięki czemu użytkownicy kolei mogą czuć się bezpieczniej po zmroku. Warto dodać, że w lipcu na przystankach Kamionki Jezioro i Rychnowo Wielkie planowane jest oddanie do użytku sąsiednich peronów.

Finansowanie oraz koszt przedsięwzięcia PKP PLK

Zmodernizowane perony w Kamionkach Jezioro i Rychnowie Wielkim to rezultat inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. pt. „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap IV – infrastruktura pasażerska na liniach rewitalizowanych w ramach POIiŚ 2007 – 2013”. Wartość przedsięwzięcia wynosi około 100 mln zł. Projekt jest realizowany z wykorzystaniem unijnych środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Należy podkreślić, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pasażerowie pociągów korzystają już ze zmodernizowanych peronów (na linii Inowrocław – Toruń – Jabłonowo Pomorskie) w:

  • Suchatówce
  • Gniewkowie
  • Turznie
  • Zieleniu
  • Książkach

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., prace na peronie w Papowie Toruńskim mają trwać do maja 2022 roku.

Modernizacja obiektów w trzech województwach

Projekt pt. „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap IV – infrastruktura pasażerska na liniach rewitalizowanych w ramach POIiŚ 2007 – 2013” obejmuje modernizację 22 peronów w 15 miejscowościach. Lepszy dostęp do kolei zapewnia już 16 nowych platform.

Na terenie województwa wielkopolskiego kolej stanie się dostępniejsza na 6 stacjach i przystankach, na linii Kluczbork – Poznań Główny. Podróżni korzystają już z efektów prac w:

  • Łęce Opatowskiej
  • Domaninie
  • Solcu Wielkopolskim
  • Pierzchnie

Ponadto w 2023 roku do użytku zostaną oddane zmodernizowane perony w Kępnie oraz Słupi.

W województwie łódzkim w II połowie bieżącego roku podróżni skorzystają z przebudowanego peronu na przystanku Wolbórka, który znajduje się na linii Warszawa Zachodnia – Katowice.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

Stanislaw 10 kwietnia 2022 - 18:40

Czy jest gdzieś informacja dlaczego nie wszystkie stacje i przystanki na odcinku Inowrocław — Jabłonowo Pom. nie są modernizowane? Co w takim razie z takimi stacjami i przystankami jak: Więcławice, Wierzchosławice, Toruń Kluczyki, Kowalewo Pom., Wąbrzeźno? Czy są jakieś plany?

Odpowiedz

Zostaw komentarz