Wydawałoby się, że od zawodowego kierowcy powinniśmy wymagać szczególnej ostrożności i respektowania przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza w sytuacji, gdy przewozi pasażerów. Niestety poniższa sytuacja pokazuje po raz kolejny, że brawura i pośpiech znowu wzięły górę nad wieloletnim doświadczeniem i zdrowym rozsądkiem.
Kierowca miejskiego autobusu z Inowrocławia 6 lipca 2025 r. zlekceważył czerwone pulsujące światło na sygnalizatorze świetlnym i wjechał pod zamykającymi się rogatkami na przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Wielkopolskiej w Inowrocławiu. Na dodatek, zamiast jak najszybciej opuścić tory, zaczął manewrować przy rogatce, aby uniknąć zarysowania pojazdu. Tracił cenny czas i narażał na niebezpieczeństwo pasażerów, bo do przejazdu już zbliżał się pociąg towarowy.
Na szczęście tym razem udało się uniknąć tragedii, natomiast trudno uciec od pytania, co motywowało zachowanie zawodowego kierowcy? Ustalą to policjanci, którzy byli świadkami zdarzenia, również oczekując w radiowozie na podniesienie rogatek. Mężczyźnie zabrano prawo jazdy. Prowadzone jest postępowanie karne w sprawie narażenia pasażerów na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Niezmiennie przypominamy, że niewłaściwe decyzje podjęte przez kierowców na skrzyżowaniach dróg z torami najczęściej przynoszą tragiczne skutki. Wystarczy pamiętać i stosować się do przepisów ruchu drogowego, które zabraniają wjazdu na tory, gdy na sygnalizatorach świetlnych pali się czerwone światło. Nie należy tego również robić, gdy opadają rogatki i gdy nie ma możliwości zjazdu ze skrzyżowania z linią kolejową. Należy również pamiętać o bezwzględnym respektowaniu znaku STOP. Stosowanie się do przepisów zapewni bezpieczne przejechanie przez tory bez narażania się na utratę zdrowia i życia.
Żółta naklejka PLK ratuje życie
Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.
Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.
Więcej o Żółtej Naklejce można znaleźć TUTAJ.
Źródło: Bezpieczny Przejazd
Zobacz również: