Stacja kolejowa w Krzyżu Wielkopolskim zostanie zmodernizowana, ale pasażerowie muszą jeszcze na to poczekać. Najpierw powstanie dokumentacja dotyczącej przebudowy infrastruktury na stacji węzłowej. W miniony piątek PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zawarła umowę z jej wykonawcą – firmą Egis Poland sp. z o.o.
Jak zmieni się stacja w Krzyżu?
Planowana modernizacja stacji umożliwi m.in. sprawne przejazdy pociągów w kierunku Poznania, Szczecina, Piły i Gorzowa Wielkopolskiego. Podróżni zyskają nie tylko dostęp do kursów dalekobieżnych, ale także wygodną infrastrukturę (np. windy, perony, przejście podziemne zamiast kładki, dynamiczną informację pasażerską, udogodnienia dla osób mających problemy z poruszaniem się i widzeniem) na stacji.
Bezpieczeństwo i sprawniejsze przewozy zapewnią nowe urządzenia i tory. Hałas i drgania zostaną ograniczone dzięki bezstykowym połączeniom szyn. Planuje się również montaż nowych urządzeń sterowania i wymianę rozjazdów. Wymiana torów pozwoli uruchomić większą liczbę połączeń, a co za tym idzie, udostępnienie lepszej oferty przewozowej. Przez stację będą mogły przejeżdżać dłuższe niż obecnie składy, mające do 750 m długości i nacisk do 221 kN/oś.
W oparciu o przygotowywaną dokumentację przebudowane zostaną także tory poza stacją, na liniach przechodzących przez Krzyż Wielkopolski. Łącznie będzie to około 12 km torów. Prędkość pociągów osobowych zwiększy się do 160 km/godz., a towarowych do 120 km/godz. Usprawnienie przejazdów zapewnią nowe łącznice. Przewiduje się także przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych w pobliżu stacji.
Kiedy stacja będzie przebudowana?
Wartość umowy z projektantem na opracowanie dokumentacji w ramach zadania pn. „Dostosowanie stacji Krzyż do parametrów sieci bazowej TEN-T” to ponad 4,9 mln zł netto. Opracowanie ma być gotowe przed końcem 2023 r.
Rozpoczęcie prac budowlanych będzie uzależnione od możliwości pozyskania na ten cel dofinansowania ze środków unijnych. Obecnie kolejarze nie podają potencjalnego terminu rozpoczęcia przebudowy stacji i pobliskiej infrastruktury. Stacja została uruchomiona połowie XIX w. i od tamtej pory jest ważnym węzłem przesiadkowym. W ciągu doby przez stację Krzyż przejeżdża około 60 pociągów w kierunku Poznania, Szczecina, Piły i Gorzowa Wielkopolskiego.
Autor: Agata Sumara
Fot. plk-sa.pl