Ukraiński serwis kyivpost.com, powołując się na słowa lokalnego urzędnika, informuje, że trwają prace związane z budową linii kolejowej łączącej Krym z Rostowem nad Donem w Rosji. Linia ta ma przebiegać przez tereny okupowanych obwodów – zaporoskiego i donieckiego.
O budowie mówi też gubernator obwodu zaporoskiego, Jewgienij Bałycki, który twierdzi, że prace przy budowie linii rozpoczęły się już w obwodzie donieckim. Nowy odcinek kolejowy ma połączyć okupowaną wieś Jakymiwka w obwodzie zaporoskim z Rostowem nad Donem, przechodząc m.in. przez okupowane miasta portowe Berdiańsk i Mariupol. Kolej będzie wykorzystywana do logistyki wojskowej i eksportu surowców.
Według słów Balitskyego wybrano Jakymiwkę (zlokalizowaną w odległości 26 km na południowy zachód od Melitopola) ze względu na „bezpieczeństwo podróży”.
Aktualnie jedyna trasa kolejowa wykorzystywana w celu dostaw wojskowych dla działań prowadzonych na południu i wschodzie Ukrainy wiedzie przez „wrażliwy” most nad Cieśniną Kerczeńską, spinający terytorium Rosji z okupowanym Półwyspem Krymskim.
Inne źródła, bliskie władzom Mariupola potwierdzają plany budowy nowej linii, jednak te mają się obecnie koncentrować na pracach przygotowawczych, a budowa być może ruszy w przyszłym roku.
Jak mówi doradca burmistrza Mariupola, Petro Andryuszczenko, którego słowa przywołuje serwis tsn.ua, „Chcą zbudować i połączyć całe wybrzeże Morza Azowskiego w jeden pierścień. Ta odnoga powinna zaczynać się w Rostowie nad Donem, przechodzić przez Mariupol, następnie Berdiańsk, rejon Melitopol i dotrzeć na Krym”.
Andryuszczenko dodał, że w obwodzie donieckim Rosja prawdopodobnie przebudowuje linie kolejowe łączące Mariupol z Rosją, co mogłoby zakończyć się w najbliższych miesiącach. „[…] już kończą budowę mostu kolejowego przez rzekę Kalmius i próbują przeciąć linię Mariupo –Wołnowacha […] jest całkiem prawdopodobne, że na przełomie listopada i grudnia będziemy świadkami tego, jak pierwsze lokomotywy spalinowe pojadą z Rostowa do Wołnowachy lub Mariupola” – podaje tsn.ua.
Autor: Agata Sumara
Fot. JBCrew – zdjęcie poglądowe