Sektorkolejowy » Kraków Piastów – nowy przystanek coraz bliżej

Kraków Piastów – nowy przystanek coraz bliżej

pzez Damian

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę za niemal 24 mln zł netto na zaprojektowanie i wybudowanie nowego przystanku kolejowego w Krakowie. Zlokalizowany w sąsiedztwie ul. Powstańców obiekt ułatwi podróże w aglomeracji i będzie jednym z trzech nowych przystanków wybudowanych w mieście w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Nowy przystanek zlokalizowany będzie w sąsiedztwie ul. Powstańców i Piasta Kołodzieja, w miejscu gdzie łączą się dwie linie kolejowe – nr 8, prowadząca w kierunku Kielc i Warszawy, oraz nr 95 w kierunku Podłęża i Tarnowa. Obiekt będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Nowe perony zostaną skomunikowane bezpośrednio z wiaduktem drogowym, znajdującym się nad linią kolejową. Dostęp dla podróżnych ułatwią schody i windy.

– Nowe przystanki wybudowane w Krakowie pozwolą zwiększyć atrakcyjność komunikacyjną kolejnych obszarów. Ułatwią mieszkańcom dojazd do centrum miasta i pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze. Stawiamy na przyjazny środowisku, zrównoważony transport – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Na peronach o długości 200 metrów znajdą się wiaty, tablice informacyjne, ławki i czytelne oznakowanie. Oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku. Udogodnieniem dla osób niewidomych, czy słabo widzących będzie system ścieżek o zróżnicowanej strukturze. Zakończenie prac przewidziano na koniec 2024 r.

– PLK SA kończą fundamentalne dla rozwoju Krakowa inwestycje. Dzięki zmodernizowanej linii średnicowej ułatwimy rozwój kolei aglomeracyjnej. Nowe przystanki poprawią dostęp do kolei i dadzą bezkonkurencyjną czasowo alternatywę w dojeździe do centrum miasta – mówi Piotr Majerczak, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Umowa została podpisana przez PLK SA z firmą Swietelsky Rail Polska Sp. z o.o. Wykonawca ma 16 miesięcy na zaprojektowanie i budowę nowego przystanku.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz