Sektorkolejowy » Kraków: nowe przystanki kolejowe w Nowej Hucie

Kraków: nowe przystanki kolejowe w Nowej Hucie

pzez Damian

W lutym 2025 roku w Krakowie powstaną nowe przystanki kolejowe: Kraków Kościelniki (przy ulicy Pysocice) oraz Kraków Przylasek (nieopodal ulicy Rzepakowej). Koszt inwestycji to około 19 mln zł.

Przystanek Kraków Kościelniki gotowy będzie pod koniec 2024 roku. Wykonawca (Swietelsky Rail Polska sp. z o.o.) zaprojektuje i zrealizuje budowę dwóch peronów jednokrawędziowych na odcinku Nowa Huta – Podłęże (LK 95 Kraków Mydlniki – Podłęże). Do peronów prowadzić będzie przejście podziemne  wyposażone w pochylnie. Przystanek będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Jego lokalizacja pozwoli na wybudowanie w sąsiedztwie parkingu i ciągów komunikacyjnych. Podróżni pociągami aglomeracyjnymi dojadą do centrum Krakowa w kilkanaście minut.

Dwa perony przystanku Kraków Przylasek powstaną przy ul. Rzepakowej, w sąsiedztwie popularnego kąpieliska. Zlokalizowane będą po dwóch stronach przejazdu kolejowo-drogowego. Znajdą się na nich wiaty, tablice informacyjne, ławki i czytelne oznakowanie. Oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku. Podróżni skorzystają z nowych chodników, oraz miejsc parkingowych dla rowerów. Wykonawca (PORR SA) zakończy prace w IV kwartale 2024 r.

Rozwój inwestycji kolejowych oraz miejskiej infrastruktury niewątpliwie wpłynie na poprawę skomunikowania tej części Krakowa z innymi rejonami miasta. Dzięki temu mieszkańcy Nowej Huty będą mogli sprawnie dotrzeć do centrum (w ok. 20 minut) oraz do popularnego kąpieliska.

Źródło: PKP PLK | krakow.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz