Sektorkolejowy » Konsultacje społeczne w sprawie linii kolejowej nr 368 Międzychód – Szamotuły

Konsultacje społeczne w sprawie linii kolejowej nr 368 Międzychód – Szamotuły

pzez Damian

6 września odbędą się konsultacje społeczne w sprawie planowanego przebiegu linii kolejowej nr 368 Międzychód – Szamotuły. Spotkanie odbędzie się on-line. Aby w nim udział uczestniczyć, niezbędne jest zgłoszenie uczestnictwa do 3 września.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu kilka miesięcy temu wyłonił wykonawcę wstępnego studium planistyczno – prognostycznego dla inwestycji polegającej na rewitalizacji linii kolejowej nr 368 Międzychód – Sieraków – Szamotuły, na której w roku 1995 zawieszono kursowanie pociągów pasażerskich, a w 1996 składów towarowych. Niezbędny dokument w procedurze pozyskania środków na realizację tego zadania z programu „Kolej+”, przygotuje spółka BBF Sp. z o.o. 24 listopada dokument musi trafić do Zarządcy Infrastruktury.

Jakie są analizowane warianty przebiegu linii?

Warto zauważyć, że w projekcie rewitalizacji linii 368 analizowane są dwa warianty przebiegu połączenia. Jeden z nich to dotychczasowy przebieg połączenia po obecnie nieczynnym torowisku, a drugi to ewentualny nowy odcinek linii od Chrzypska Wielkiego do Wronek, który dzisiaj nie istnieje. Wówczas nowe połączenie zyskałyby Wronki, ale straciłby Ostroróg. Między innymi właśnie na ten temat z mieszkańcami chcą rozmawiać przedstawiciele spółki BBF. Chcą zebrać uwagi oraz sugestie od mieszkańców dotyczące proponowanych przebiegów. Wiadomym jest bowiem od początku działań wokół przywrócenia połączeń kolejowych powiatu międzychodzkiego ze stolicą Wielkopolski, że dla powiatu międzychodzkiego priorytetem jest uzyskanie jak najlepszego czasu przejazdu, który może stać się alternatywą dla obecnej oferty autobusowej oraz transportu indywidualnego. Tylko bowiem przy takim założeniu kolej będzie mogła wrócić do łask mieszkańców regionu. Szacowany koszt rewitalizacji linii kolejowej nr 368 to 350 mln zł netto.

By wziąć udział w tym spotkaniu, należy się najpierw na nie zgłosić. Odbędzie się ono w formie zdalnej, w poniedziałek 6 września o godzinie 16:30. Co należy zrobić? Konieczne jest wysłanie informacji o chęci uczestnictwa w spotkaniu na adres mailowy konsultacje.kolej_miedzychod@bbf.pl. Uwaga! Trzeba to zrobić do piątku 3 września. Link do telekonferencji zostanie przesłany zgłoszonym osobom właśnie w piątek 3 września wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi projektu.

Autor: Jan Bury
Fot. miedzychod.naszemiasto.pl (Krzysztof Sobkowski)

KolejPlus

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz