Sektorkolejowy » Komisja Europejska daje zielone światło dla czeskiego programu interoperacyjności kolei

Komisja Europejska daje zielone światło dla czeskiego programu interoperacyjności kolei

pzez Adrian

Komisja Europejska zatwierdziła czeski program wspierania interoperacyjności w transporcie kolejowym. Z pokaźnym budżetem w wysokości dziewięciu miliardów koron czeskich (około 380 milionów euro), pięć podprogramów programu zapewni dotacje dla właścicieli i operatorów taboru kolejowego, przedsiębiorstw kolejowych oraz krajowego zarządcy infrastruktury, Správa železnic, do 2028 roku. Zatwierdzony budżet stanowi wzrost o ponad 35% w porównaniu z poprzednim programem, który obejmował lata 2017-2022.

Głównym celem programu pomocowego jest powszechne wdrożenie Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS), obejmującego system sygnalizacji ETCS. To ambitne przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa transportu kolejowego w całej sieci kolejowej Republiki Czeskiej.

Zatwierdzony program obejmuje teraz wsparcie dla wdrożenia Digital Automatic Coupling, kluczowego komponentu, który umożliwia automatyczne sprzęganie i rozprzęganie taboru w pociągach towarowych, zarówno fizycznie, jak i cyfrowo. Włączenie tego komponentu oznacza znaczącą zmianę w stosunku do poprzednich wersji programu i jest kluczowym warunkiem wstępnym dla dalszej automatyzacji operacji kolejowych.

Wprowadzając nowy system sprzęgania wagonów, który zastąpi konwencjonalne sprzęgi ręczne, Republika Czeska dąży do usprawnienia operacji kolejowych i skrócenia zarówno czasu, jak i kosztów związanych z procesami sprzęgania. Wprowadzenie automatycznych sprzęgów wiąże się jednak ze znacznymi wydatkami, budząc obawy przewoźników o związane z tym obciążenia finansowe.

Źródło: railmarket.com
Autor: Marketa Horpeniakova
Fot. cdcargo.cz

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz