Sektorkolejowy » Kolejny krok w kierunku budowy terminala multimodalnego w Radomsku – list intencyjny podpisany

Kolejny krok w kierunku budowy terminala multimodalnego w Radomsku – list intencyjny podpisany

pzez Damian

W czwartek 18 kwietnia br. miasto Radomsko i spółka PKP Cargo podpisali list intencyjny w sprawie budowy nowego obiektu przeładunkowego. Tym samym rozpoczął się proces opracowania założeń biznesowych do projektu inwestycyjnego.

PKP Cargo kontynuuje starania mające na celu realizację strategii rozbudowy kompleksowej sieci terminali logistycznych. Jak deklarują przedstawiciele przedsiębiorstwa, szczegóły planowanego przedsięwzięcia zostaną ustalone w najbliższych miesiącach – do października br. Zakres negocjacji obejmuje m.in. szczegóły dotyczące formy użytkowania gruntu oraz wnioskowanie o wsparcie finansowe inwestycji.

Rozbudowa kompleksowej sieci terminali logistycznych to element strategicznych inicjatyw mających na celu długoterminowy rozwój Grupy PKP Cargo oraz budowanie przewagi konkurencyjnej w regionie. Szacowany obecnie potencjał projektu w Radomsku dla PKP Cargo daje podstawy do rozmów z władzami Radomska. Widzimy, że nowy terminal mógłby poszerzyć możliwości świadczenia kompleksowych usług logistycznych w ramach przewozów intermodalnych – powiedział Maciej Jankiewicz p.o. prezesa zarządu PKP Cargo.

Jeżeli chodzi o potencjał Radomska – miasto dysponuje nieruchomościami, zlokalizowanymi poza okręgiem miejskim, które z powodzeniem mogą być przeznaczone pod budowę terminala multimodalnego. W tym rejonie znajdują się liczne magazyny regularnie korzystające z usług transportu intermodalnego. Ponadto w najbliższym czasie mają powstać kolejne z nich.

Nowy terminal będzie integrował transport drogowy i kolejowy. Budowa nowoczesnego obiektu pozwoli odciążyć centrum Radomska i przenieść ruch zarówno składów towarowych, jak i aut ciężarowych na obrzeża miasta.

Radomsko jest korzystnie położone przy trasie kolejowej z Warszawy do Katowic, ma także połączenie kolejowe z Łodzią. Miasto jest również znakomicie skomunikowane z siecią dróg szybkiego ruchu, gdyż obok niego przebiega autostrada A1. PKP Cargo ma plany, aby wykorzystać potencjał logistyczny Radomska do rozwijania przewozów intermodalnych. Jest to bowiem najbardziej perspektywiczny segment transportu kolejowego – podkreślał Maciej Jankiewicz.

Radomsko będzie doskonałym uzupełnieniem naszej oferty logistycznej, podniesie konkurencyjność PKP Cargo na rynku usług logistycznych – dodał.

Kiedy i gdzie dokładnie może powstać nowy terminal PKP Cargo?

Zgodnie z pierwszymi planami obiekt może powstać na działce o powierzchni ponad 15 ha zlokalizowanej pomiędzy obwodnicą Radomska a Tomaszowem – tuż obok znajduje się bocznica kolejowa. Szacunkowy termin oddania do eksploatacji nowego obiektu to 2026 lub 2027 r. Rozbieżność w terminach jest związana głównie z pozyskaniem dodatkowego źródła finansowania inwestycji. Środki mają pochodzić z KPO (Krajowy Plan Odbudowy) bądź z programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027). Dzięki budowie nowego terminala może powstać do 130 nowych miejsc pracy.

 Sprawdź również:

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Cargo

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz