Sektorkolejowy » Kolejny etap prac zwiększy możliwości podróży na kolejowej zakopiance

Kolejny etap prac zwiększy możliwości podróży na kolejowej zakopiance

pzez Damian

Kolejowe, bezpośrednie połączenia regionalne i dalekobieżne, m. in. z Gdyni, Warszawy i Krakowa ułatwiły podróżnym letnie wyjazdy do Zakopanego. Nowe perony na 21 stacjach i przystankach zapewniły oczekiwany poziom obsługi pasażerów. We wrześniu rusza kolejny etap inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane, której efektem będą krótsze i komfortowe podróże na Podhale.

1 września, po wakacyjnej przerwie, ekipy budowalne wracają na kolejową zakopiankę. Rozpocznie się kolejny etap prac między Suchą Beskidzką a Chabówką i Zakopanem. Roboty w tej fazie – przewidzianej do grudnia br., będą prowadzone głównie w Osielcu, Chabówce, w Skawie oraz na szlaku Szaflary – Biały Dunajec i na stacji Zakopane.

Efektem dalszych prac będą kolejne przebudowane stacje, tj. Osielec, Chabówka, Skawa oraz przystanek Szaflary Wieś. Pasażerowie zyskają dostępniejsze, lepiej przygotowane do podróży perony. Prace obejmują również przebudowę torów, sieci trakcyjnej na stacjach, przepustów oraz przejazdów kolejowo-drogowych i urządzeń sterowania ruchem. Poprawi się sprawność kolejowej zakopianki, wzrośnie poziom bezpieczeństwa w komunikacji kolejowej i drogowej.

Trasa kolejowa pod Tatry zmienia się na lepsze

Celem inwestycji na trasie Kraków – Zakopane jest skrócenie czasu podróży pociągiem do stolicy Tatr, zwiększenie dostępności do kolei i komfortu pasażerów oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Szacowany czas jazdy po zakończeniu inwestycji, planowanym na koniec 2023 r. wyniesie nieco ponad 2 godziny.

Spółka PLK, łączy realizację inwestycji na jednotorowej trasie do Zakopanego z zapewnieniem bezpośrednich połączeń koleją w sezonie letnim i zimowym. Dzięki temu podróżni mogą korzystać z dotychczasowych efektów prac i coraz lepszej komunikacji pociągiem pod Tatry. Letnie wyjazdy pociągiem ułatwiło już 21 przebudowanych stacji i przystanków między Skawiną a Zakopanem. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewniło już m.in.125 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych na trasie Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane.

Modernizacja kolejowej zakopianki, prowadzona jest w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych 97,98,99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”.Na realizację przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto.

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów od września

Zakres wielobranżowych prac na jednotorowej trasie do Zakopanego, wymaga nowej organizacji ruchu pociągów i wprowadzenia autobusowej komunikacji zastępczej. Zmiany uwzględniono w rozkładzie jazdy.

Od czwartku,1 września, na odcinku Kraków – Zakopane będzie zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi Intercity.

Za składy Polregio, pojadą autobusy na odcinku Sucha Beskidzka – Zakopane.

Źródło: informacja prasowa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz