Sektorkolejowy » Kolejarze z PKP Intercity oczekują podwyżek od 1 sierpnia

Kolejarze z PKP Intercity oczekują podwyżek od 1 sierpnia

pzez Adrian

27 lipca związki zawodowe wystosowały pismo do prezesa PKP Intercity S.A., w którym przedstawiły oczekiwania dotyczące podwyżek płac. Liczą na płace zasadnicze wyższe o 500 zł.

Jak podaje Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce, podwyżka, o którą ubiegają się kolejarze, wynika ze wzrostu inflacji, która w oficjalnych przekazach jest bliska 16%. Związkowcy postulują o:

wdrożenie zgodnie z zapisami w ZUZP od 1 sierpnia 2022 r. podwyżek dla pracowników spółki w wysokości 500 zł do wynagrodzenia zasadniczego plus pochodne przeciętnie na jednego zatrudnionego oraz proporcjonalną podwyżkę dla pracowników wyłączonych z zasad wynagradzania według układu” – czytamy w komunikacie ZZMK.

Formułując oczekiwania, kolejarze powołują się na ZUZP (zakładowy układ zbiorowy pracy), czyli porozumienie zawierane między pracodawcą a reprezentacją związkową pracowników. W dokumencie takim określa się m.in. warunki pracy oraz wzajemne zobowiązania stron.

Ile zarabia maszynista w Polsce?

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku maszynista lokomotyw wynosiło na początku br. wynosiło 6820 zł brutto – podaje portal wynagrodzenia.pl.

Co drugi maszynista lokomotyw otrzymuje pensję od 5550 zł do 8240 zł. 25% najgorzej wynagradzanych maszynistów lokomotyw zarabia poniżej 5550 zł brutto. Na zarobki powyżej 8240 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych maszynistów lokomotyw” – czytamy w serwisie.

Oczywiście to tylko przybliżone, średnie dane na temat wynagrodzeń. Płace w poszczególnych spółkach kolejowych są zróżnicowane.

Autor: Agata Sumara
Fot. Materiały własne

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz