Sektorkolejowy » Kolejarze i sportowcy rozsławiają polskich bohaterów

Kolejarze i sportowcy rozsławiają polskich bohaterów

pzez Damian

28 sierpnia na dworcu w Białymstoku odbyła się uroczysta inauguracja akcji pn. „Rozsławianie Polskich Bohaterów” połączona z obchodami 77. rocznicy śmierci Danuty Siedzikówny ps. „Inka” oraz drugiej rocznicy nadania dworcowi kolejowemu w Białymstoku imienia bohaterki.

„Rozsławianie Polskich Bohaterów” to wspólna inicjatywa kolejarzy reprezentowanych przez Fundację Grupy PKP oraz środowiska sportowego skupionego wokół drużyny Allstars Jagiellonia Białystok, a jej celem jest upamiętnienie oraz zaprezentowanie na forum międzynarodowym wybitnych postaci zasłużonych dla walk o wolność i suwerenność Polski. Jedną z nich jest pochodząca z Podlasia Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, działaczka podziemia antykomunistycznego, sanitariuszka i łączniczka, która w wieku niespełna 18 lat została skazana na śmierć przez rozstrzelanie. Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy Danuta Siedzikówna ps. „Inka” została awansowana do stopnia podporucznika, a kilkanaście lat wcześniej prezydent prof. Lech Kaczyński odznaczył ją pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 27 sierpnia 2021 r. Danuta Siedzikówna została patronką dworca kolejowego w Białymstoku. Podczas wydarzenia odsłonięta została pamiątkowa tablica z płaskorzeźbą przedstawiającą wizerunek Danuty Siedzikówny ps. „Inka”.

– Czczenie narodowych bohaterów jest nie tylko dowodem naszej wrażliwości i hołdem wobec ich zasług, ale także obywatelskim obowiązkiem i znakomitą lekcją budowania narodowej świadomości dla młodego pokolenia – powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

– Spotykamy się w tym miejscu w szczególnym dniu – w 77. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny ps. „Inka” oraz drugiej rocznicy nadania białostockiemu dworcowi jej imienia. Program nadawania dworcom imion wybitnych Polaków, realizowany przez Polskie Koleje Państwowe S.A., ma na celu docenienie rodaków, którzy swoją pracą i poświęceniem zasłużyli się naszej Ojczyźnie. Pamięć o bohaterach to ważne zadanie dla nas wszystkich, stąd zaangażowanie kolejarzy z PKP S.A. i Grupy PKP w popularyzację pamięci o naszych bohaterach, co jest sprawą pierwszorzędnego znaczenia w kontekście umacniania polskiej tożsamości – powiedział dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A.

– „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba” – słowa, wypowiedziane 77. lat temu na krótko przed męczeńską śmiercią przez Danutę Siedzikównę ps. „Inka” stały się jej testamentem pozostawionym przyszłym pokoleniom Polaków. Wśród ludzi podążających wytyczoną przez bohaterską sanitariuszkę drogą, ludzi „zachowujących się, jak trzeba”, byli i są także kolejarze, którzy, gdy tylko ojczyzna znajduje się w potrzebie, stają na jej wezwanie. Dlatego też jako kolejarze z największą przyjemnością włączamy się dziś w projekt mający na celu rozsławienie polskich bohaterów, bo jesteśmy przekonani, że ich postawa nieprzejednanej walki o wolność i suwerenność może być wzorem postępowania i zasługuje na rozpowszechnienie nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszej ojczyzny – powiedziała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

– Społeczna odpowiedzialność sportu, jaką kieruje się nasza drużyna, ma w sobie ważne aspekty społeczne, które pomagają budować pozytywne relacje ze społecznością. Oprócz wspierania i promowania aktywności fizycznej na różnych poziomach, tworzenia programów i inicjatyw społecznych, które poprzez sport pomagają rozwiązywać problemy, organizowanie akcji charytatywnych, aukcji czy pomocy potrzebującym koncentrujemy się także na działalności promującej ważne postawy społeczne, także patriotyczne. Wraz z Fundacją Grupy PKP rozpoczynamy akcję „Rozsławiania Polskich Bohaterów”, w ramach której będziemy chcieli budować poczucie tożsamości narodowej na przykładzie osób, które zapisały się w polskiej historii, ale też pokazywać ich piękne życiorysy na forum międzynarodowym – powiedział Maciej Kudrycki z Allstars Jagiellonia Białystok.

Realizowany od 2019 r. przez Polskie Koleje Państwowe S.A. program nadawania wybranym dworcom imion ma na celu promowanie wybitnych Polaków oraz bohaterów zbiorowych. Inicjatorami zgłaszającymi propozycje patronów są lokalne stowarzyszenia, osoby ze świata kultury, polityki, samorządowcy, popularyzatorzy historii i sami kolejarze. W programie brane są pod uwagę różne życiorysy, zakresy zaangażowania czy zasługi dla niepodległej Polski oraz różne okresy z bogatej, ponadtysiącletniej historii kraju. W ramach programu jako pierwszy imię otrzymał stołeczny Dworzec Centralny – od początku 2019 r. nosi on imię Stanisława Moniuszki. Dziś swoich patronów ma już 13 polskich dworców, np. dworzec kolejowy Lublin Główny nosi imię Lubelskiego Lipca 1980, Związek Polaków w Niemczech jest patronem dworca Opole Główne, pochodzący z powiatu radomszczańskiego żołnierz antykomunistycznego podziemia, twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego – kpt. Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc” – został patronem dworca kolejowego w Radomsku, a bydgoszczanin, wybitny naukowiec, który przyczynił się do złamania kodu Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej – Marian Rejewski – jest patronem dworca Bydgoszcz Główna.

Źródło: PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz