Sektorkolejowy » Koleją z Myślenic do Krakowa? Są wstępne warianty tras

Koleją z Myślenic do Krakowa? Są wstępne warianty tras

pzez Adrian

Pod koniec października odbyło się spotkanie z mieszkańcami Myślenic, podczas którego zaprezentowane zostały warianty przebiegu linii kolejowej łączącej miasto z Krakowem. Takie połączenie od lat jest wyczekiwane przez mieszkańców terenów zlokalizowanych na południe od małopolskiej stolicy, a jego powstanie mogłoby mieć realny wpływ na ograniczenie problemów komunikacyjnych w regionie i odciążenie Zakopianki, która często jest nieprzejezdna nie tylko w godzinach szczytu.

Długość kolejowej trasy pomiędzy Myślenicami a Krakowem to niewiele ponad 20 km – w jednym z opracowanych wariantów jest mowa o 22 km, a w drugim – 25,5 km. Czas przejazdu to 38 lub 42 min, w zależności od wybranego wariantu.

Gdyby doszło do realizacji takiego projektu, nie będzie to tanie przedsięwzięcie, ponieważ niezbędne jest prowadzenie torowisk nasypami i wiaduktami ze względu na pagórkowate ukształtowanie terenu oraz istniejącą zabudowę.  

W najbardziej skromnym wymiarze trasą kursowałyby cztery pary pociągów, a w bogatszej wersji – 20 par pociągów dziennie. Z kolei możliwość uruchomienia 35 par pozwoliłaby na wykonywanie kursów w odstępach 30-minutowych w ciągu dnia, co byłoby najwygodniejszą i najbardziej kuszącą opcją dla mieszkańców pracujących czy uczących się w Krakowie.

Ile będzie kosztować linia kolejowa z Myślenic do Krakowa?

Burmistrz Myślenic, Jarosław Szlachetka powiedział, że wykonanie dokumentacji pozwoli złożyć wniosek w drugim etapie rządowego programu Kolej Plus. Wniosek ten ma dotyczyć dofinansowania opracowania projektu budowlanego wraz z wszelkimi niezbędnymi decyzjami i pozwoleniami, na które to wedle szacunków trzeba wydać około 300 mln zł. Natomiast szacunkowy koszt budowy linii kolejowej szanowany jest obecnie na około 1,1–1,2 mld zł.

Wstępne studium planistyczno-prognostyczne obejmujące budowę połączenia kolejowego Kraków–Myślenice opracowuje firma International Management Services sp. z o.o. na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Program Kolej Plus

Kolej Plus to rządowy program promowany jako przedsięwzięcie, które we współpracy z samorządami ma spowodować przywrócenie połączeń kolejowych w całym kraju w miejscowościach, które są obecnie wykluczone komunikacyjnie. Realizacja programu przewidziana jest do roku 2028. Jego budżet to 6,5 mld zł, a samorządy mogą się starać o 85% dofinansowanie. Program dedykowany jest miejscowościom, w których liczba mieszkańców przewyższa 10 tys. osób i nie posiada połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi lub te, które istnieją, wymagają usprawnienia. Aktualna wartość zgłoszonych do programu blisko 100 projektów to około 25 mld zł.  

Autor: Agata Sumara
Fot. myslenice.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz